REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

10 nowych obiektów na liście Pomników Historii

  • Autor: PAP
  • 16 mar 2017 09:01
10 nowych obiektów na liście Pomników Historii
Zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu, fot. Pixabay

Prezydent Andrzej Duda wpisał w środę 10 nowych obiektów na listę Pomników Historii. Znalazły się wśród nich m.in. Radiostacja w Gliwicach, żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku, zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu.

REKLAMA

Rozporządzenia w sprawie ogłoszenia nowych Pomników Historii zostały ogłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas środowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

"Każdy z tych obiektów jest elementem bezcennym, każdy niesie w sobie wielką historię, każdy jest w jakimś sensie perłą i myśli technicznej i architektury, dziełem inżynierskim a także z całą pewnością można powiedzieć, również przejawem twórczości artystycznej. W każdym z tych obiektów jest artyzm, są wśród nich obiekty starsze, które mają tyle lat swojej historii, że widziały całe w zasadzie dzieje Rzeczypospolitej, 1150 lat naszej historii poczynając od Chrztu Polski, poprzez te, które są znacznie, znacznie młodsze, nie mniej jednak są wielkim świadectwem dziejów, ważnych dla naszej historii wydarzeń i nie tylko dla społeczności lokalnych, ale myślę, że dla całej Polski symbolem tego, co w naszych dziejach się wydarzyło, a co istotne" - powiedział prezydent.

Duda wyraził radość, że mógł przyznać, akurat tym obiektom status Pomników Historii. "Ten status ma przede wszystkim charakter symboliczny, jednak również i ta symbolika jest niezwykle istotna, bo ona pokazuje,(...) że te właśnie obiekty są szczególnie cenne, zasługują na szczególną uwagę; to te miejsca, które warto odwiedzić, z którymi warto się zapoznać, które stanowią swoiste wzorce właśnie architektoniczne, kulturowe na mapie naszej ojczyzny" - podkreślił prezydent.

W jego ocenie jest to wskazanie dla młodzieży, pedagogów, wycieczek szkolnych, że to są te miejsca, które warto zobaczyć. "Ale myślę, że to także wskazanie dla artystów, to wskazanie dla młodych ludzi, którzy mają ambicje artystyczne, bo to przecież wielki wzór dla twórców (...), żeby popatrzeć na to, co w twórczości architektonicznej, inżynierskiej, artystycznej, najpiękniejsze. Co stanowi element nie tylko historii tych ziem, historii Rzeczypospolitej, ale także można powiedzieć historii świata, bo przecież są wśród nich obiekty wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO" - zauważył Duda.

"To obiekty ważne, także z innego względu, to bardzo często także obiekty kultu religijnego, w których jest nie tylko wielka siła tradycji, wielka siła historii, ale także i wielka siła ducha. Obiekty, które bardzo często dawały, czy też przywracały nadzieję" - zwrócił uwagę prezydent.

Duda ucieszył się, że może umieścić na liście Pomników Historii także "obiekty kultury reformacji,(...) w tym roku, który dla reformacji jest rokiem jubileuszowym, rokiem 500-lecia". "Cieszę się, bo jest to, uważam również i wielki element budujący wspólnotę w naszym kraju, wspólnotę ludzi wierzących, wspólnotę religii, wspólnotę wartości chrześcijańskich i wspólnotę chrześcijańskiej historii" - dodał.

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY