REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

15 bydgoskich zabytków do uratowania

  • Autor: bydgoszcz.pl
  • 27 kwi 2016 15:58
15 bydgoskich zabytków do uratowania
fot. Fotolia

Rada Miasta Bydgoszczy podjęła uchwałę dotyczącą wsparcia prac konserwatorskich przy obiektach zabytkowych. Dotacje uzyska 15 obiektów. Szacowany koszt robót budowlanych w tych budynkach to 3,5 mln złotych.

REKLAMA

W tym roku dotacje trafią do właścicieli 15 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie 3,5 mln zł. Lista obiektów wytypowanych do uzyskania wsparcia została opracowana przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.

- Dotacje konserwatorskie to jeden ze sprawdzonych instrumentów, który od lat pomaga nam w rewitalizacji Starego Miasta i Śródmieścia – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. - Między innymi z tego powodu od ubiegłego roku przeznaczamy większą pulę środków na ten cel, blisko 1,5 mln zł. Warto podkreślić, że od lat staramy się preferować te remonty, których efektem są odnowione elewacje. Budzą one później zainteresowanie bydgoszczan oraz turystów.

Kolejny rok z rzędu duża dotacja trafi do wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Długiej 22 i Pod Blankami 17. Pozwoli ona na kontynuacje prac konserwatorskich przy dachu z więźbą w oficynie od strony zachodniej. Warto dodać, że budynku są zachowane najgłębsze piwnice na Starym Mieście. Wcześniej odnowiono przy wsparciu miasta elewację od strony ul. Długiej.

W bydgoskiej Katedrze miejska dotacja trafi na konserwację instrumentu organowego. XV-wieczny kościół ma znaczącą wartość historyczną, gdyż stanowi niepowtarzalną pamiątkę po średniowiecznej zabudowie miasta. W jego wnętrzach znajdują się cenione obrazy maryjne m.in Madonna z Różą, zabytkowe sprzęty liturgiczne, liczne ołtarze, tablice pamiątkowe.

W kościele Ap. Piotra i Pawła na pl. Wolności prace konserwatorskie prowadzone będą przy głównym ołtarzu. Natomiast w kościele pw. Jana Apostoła i Ewangelisty wyremontowana i poddana konserwacji zostanie ceglana elewacja. Zadanie wpisuje się w szereg innych inicjatyw uruchomionych w celu rewitalizacji Starego Fordonu. W tej dzielnicy konserwatorską dotacją wsparte zostanie również przygotowanie projektu architektoniczno-budowlanego dla dawnej synagogi przy ul. Bydgoskiej. Obiektem zarządza Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Konstrukcja obiektu została wyremontowana w poprzednich latach. Teraz konieczna jest jeszcze adaptacja wnętrz na cele kulturalno-edukacyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY