REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

16 projektów w miejskim Zielonym Budżecie Lublina. Nie tylko nowe skwery i trasy rowerowe

  • Autor: PAP
  • 23 sty 2018 14:06
fot. pixabay.com

Nowe skwery, drzewa i krzewy na ulicach, nadrzeczne trasy spacerowe – powstaną dzięki realizacji drugiej edycji Zielonego Budżetu w Lublinie. Na pomysły mieszkańców dotyczące powiększania zieleni miejskiej samorząd przeznaczył 2 mln zł.

REKLAMA

Wybrano 16 projektów, spośród 74 pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców - poinformowała we wtorek miejska architekt zieleni w Lublinie Hanna Pawlikowska.

Pomysł do Zielonego Budżetu mógł zgłosić każdy mieszkaniec, organizacja pozarządowa czy rada dzielnicy. Projekty do realizacji - najciekawsze, nowatorskie i najpotrzebniejsze - wskazał zespół ekspertów. Wcześniej przeszły one ocenę formalną.

"Wnioski dotyczyły zarówno małych zadań, polegających na ustawieniu dwu donic z zielenią na ruchliwej ulicy, jak rozbudowanych, dużych projektów, wymagających dużo przestrzeni, czasu i pieniędzy do realizacji" - powiedziała Pawlikowska na konferencji prasowej.

Pawlikowska podkreśliła, że wnioski złożone w tej edycji Zielonego Budżetu były lepiej przygotowane w stosunku do projektów z pierwszej edycji. W ubiegłym roku na 107 złożonych wniosków pozytywną ocenę formalną przeszły 48, zaś w tym roku na 74 wnioski - 57. "Procentowo to bardzo duży skok" - zaznaczyła.

Zakwalifikowane projekty mają być zrealizowane do końca tego roku.

Powstaną dwa nowe skwery, w dzielnicach Sławin oraz Czuby Północne, gdzie w ostatnich latach przybyło domów mieszkalnych, a brakuje zieleni. Miniskwery z meblami miejskimi zostaną urządzone w dzielnicy Dziesiąta, przy ulicach Reymonta, Matejki, Bagatela i Śniadeckiego. Przygotowana będzie dokumentacja projektowa dla urządzenia parku w dzielnicy Głusk oraz ochrony zielonego wąwozu w dzielnicy Kalinowszczyzna.

Trzy projekty dotyczą niewielkich inwestycji w dolinach przepływających przez miasto rzek Bystrzycy i Czechówki. W dzielnicach Szerokie, Rury, Wieniawa i Sławin mają powstać pomosty i zejścia umożliwiające dostęp do wody, trasy spacerowe, zrewitalizowana ma być nadrzeczna zieleń.

Między dwoma blokowiskami w dzielnicy Czechów urządzony ma być tzw. zielony blok kultury, służący rodzinnemu wypoczynkowi. W pobliżu powstanie nowatorski plac zabaw, gdzie dzieci mają mieć swobodę w majsterkowaniu na świeżym powietrzu.

Inne projekty przewidują nasadzenia drzew i krzewów w Alei Smorawińskiego i ul. Jaśminowej. Zabezpieczona przed samochodami ma być zieleń przy ul. Radziszewskiego w centrum miasta, a w całym mieście - tam gdzie to możliwe - barierki oddzielające pasy ruchu mają być zastąpione drzewami i krzewami.

Pierwsza, pilotażowa edycja Zielonego Budżetu, przeprowadzona w ubiegłym roku zakładała powstanie m.in. czterech nowych skwerów, posadzenie 213 drzew i ponad 20 tys. krzewów oraz bylin. Spośród 24 projektów przyjętych do realizacji, 21 zostało zakończonych, trzy pozostałe wymagają jeszcze końcowych prac.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY