REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

1,5 mln zł na ścieżki rowerowe do atrakcji Częstochowy

  • Autor: PAP
  • 14 sty 2016 16:06
1,5 mln zł na ścieżki rowerowe do atrakcji Częstochowy
fot. Olli Henze, flickr.com

Ok. 1,5 mln zł przeznaczy w 2016 roku Częstochowa na wykonanie połączeń rowerowych z sąsiadującymi gminami m.in. z Mstowem i Olsztynem - poinformował rzecznik Urzędu Miasta. Nowe ścieżki mają m.in. ułatwić częstochowianom dojazd do atrakcji turystycznych jury.

REKLAMA

W czwartek, jak poinformował częstochowski samorząd, podpisano list intencyjny pomiędzy Częstochową a Olsztynem dotyczący budowy brakujących odcinków dróg rowerowych. "Chodzi o dobudowanie brakującego fragmentu ścieżki rowerowej na terenie Częstochowy i przedłużenie go do granicy z gminą Olsztyn" - powiedział rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj.

Tutaj dodał, że tereny gminy Olsztyn są bardzo często odwiedzane przez mieszkańców Częstochowy ze względu na znajdujące się na tym terenie atrakcje turystyczne Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w tym m.in. górujące nad Olsztynem ruiny zamku z XIV wieku. "W sezonie turystycznym, ten teren jest wręcz oblegany przez częstochowian" - dodał.

Wstępnie brane są pod uwagę dwie koncepcje budowy ścieżki. Jak powiedział rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie Maciej Hasik, pierwsza z nich, krótsza (ok. 1 km) mogłaby przebiegać w pobliżu ul. Korfantego, druga zaczynałaby się w pobliżu wałów przeciwpowodziowych na rzece Kucelince. "To byłoby relatywnie droższe rozwiązanie - o długości ok. 5 km, ale ze względów krajobrazowych na pewno ciekawe" - dodał Hasik.

W 2016 roku Częstochowa planuje oddać inny brakujący fragment ścieżki rowerowej prowadzącej do gminy Mstów. "Obecnie powstaje projekt budowlany" - dodał Hasik.

Tutaj dodał, że w pobliżu nowego połączenia rowerowego znajdzie się m.in. Sanktuarium św. Ojca Pio wybudowane na tzw. Przeprośnej Górce. Jest to miejsce, gdzie przez cały rok można spotkać pątników pielgrzymujących na Jasną Górę. "Częstochowa i Mstów dobudują brakujące fragmenty dróg rowerowych łączących obie gminy" - dodał rzecznik urzędu.

Łącznie Częstochowa zamierza przeznaczyć w 2016 roku ok. 1,5 mln zł na budowę dróg/ścieżek rowerowych (poza projektami związanymi z realizacją dużych inwestycji drogowych przy okazji, których powstają połączenia rowerowe).

W Częstochowie, rowerzyści mogą obecnie korzystać z ok. 60 km dróg rowerowych. Najdłuższy odcinek (ok. 6,5 km), jak dodał Hasik, powstał w 2015 roku wzdłuż ul. Warszawskiej i połączył Częstochowę z gminą Rędziny.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY