REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

2016 w pigułce. Jaki był ten rok dla architektury?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 16 gru 2016 14:43
2016 w pigułce. Jaki był ten rok dla architektury?
MCK Katowice, fot. materiały prasowe Häfele
2016 w pigułce. Jaki był ten rok dla architektury?
2016 w pigułce. Jaki był ten rok dla architektury?
2016 w pigułce. Jaki był ten rok dla architektury?
2016 w pigułce. Jaki był ten rok dla architektury?
2016 w pigułce. Jaki był ten rok dla architektury?
2016 w pigułce. Jaki był ten rok dla architektury?

Co mijający rok przyniósł światu architektury? Prestiżowe wyróżnienia, nowe technologie i realizacje, których nie można było przegapić. Oto przegląd najciekawszych wydarzeń 2016 roku.

REKLAMA

Już w połowie stycznia świat poznał laureata nagrody Pritzkera, najwyższego architektonicznego wyróżnienia. Określany jako „architekt biedaków” Chilijczyk Alejandro Aravena został doceniony m.in. za bycie pionierem w dziedzinie kooperacji w projektowaniu. Architekt od zawsze mocno angażował się w projektowanie osiedli socjalnych, szkół i gmachów użyteczności publicznej, a obiekty jego autorstwa powstawały w ścisłej współpracy z mieszkańcami i były dopasowane do lokalnych warunków krajobrazowych i finansowych.

- Ten wybór zwiastował pewien trend w podejściu do architektury – nie wybrano gwiazdy, lecz kogoś, kto siadając do projektu widzi przede wszystkim ludzi. Potrzeby społeczeństwa jako priorytet – tą ścieżką miała podążyć architektura - mówi Rafał Osiński, architekt i ekspert w firmie Häfele.

Architektura przyjazna ludziom

Tę zapowiedź zdawał się potwierdzać wynik konkursu Bryła Roku. Jak się okazało, wyniki w głosowaniach Internautów i złożonego ze specjalistów jury niemalże się pokryły. Pierwsi postawili na Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach – szary prostopadłościan o rzeźbionym, zielonym dachu, na który można dostać się z zewnętrznej alei. MCK znakomicie wpisuje się w miejską tkankę, pozostaje otwarte i dostępne dla mieszkańców, którzy mogą wypoczywać w wyniesionym miejskim parku. Eksperci wyżej ocenili Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu – nieco surowa bryła kulturalnego obiektu to przykład interesującej architektury, subtelnie nawiązującej do ceglanych zabudowań dawnego Torunia. Co ciekawe, inspirację dla wyglądu budowli stanowił… żurek w wydrążonym bochenku chleba.

Kara za ignorancję

Na przeciwległym biegunie znalazła się Makabryła roku – konkurs, który budzi nie mniejsze emocje wśród fanów architektury. Tym razem niekwestionowanym zwycięzcą okazała się galeria handlowa z Kwidzyna, która powstała z kompletnym brakiem poszanowania otoczenia. Kanciasty, pozbawiony wyrazu budynek, pełen rur wentylacyjnych, ślepych ścian i schodów bez udogodnień dla niepełnosprawnych, otoczył z trzech stron dwie stare kamieniczki. Alejandro Aravena z pewnością nie pogratulowałby pomysłu jego twórcom.

Postęp nie do zatrzymania

Architektura nie oparła się rozwojowi technologii. Za przykład może służyć wspomniane CKK Jordanki z systemem ruchomych sufitów, które pozwalają dopasować kształt sali do potrzeb akustycznych. W budynkach użyteczności publicznej już na dobre rozgościły się elektroniczne systemy sterujące ruchem. - Zintegrowana z systemem zarządzania budynkiem (BMS) kontrola dostępu, pozwala na wydzielanie stref dla uprawnionych osób.  Zachowanie pełnej kontroli nad dostępem do wybranych obszarów budynku  i pomieszczeń połączone z możliwością kontroli, kto i kiedy może korzystać z wyposażenia w rodzaju mebli, sejfów czy gablot to bardzo użyteczne narzędzie dla projektantów hoteli, biur czy centrów SPA – mówi Rafał Osiński. Systemy pozwalają ustawić dostęp do danego pomieszczenia biurowego, technicznego czy muzealnej ekspozycji tylko dla wybranej osoby i w ściśle określonych dniach a nawet godzinach. Jednocześnie są to rozwiązania bardzo bezpieczne - dzięki odpowiedniemu szyfrowaniu, dane zawarte na kluczu nie mogą być skopiowane.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY