REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

350-letni kościół w Gliwicach-Ostropie odzyskał dawny blask

  • Autor: PAP
  • 25 wrz 2017 09:10
fot. pixabay.com

Licząca 350 lat drewniano-murowana świątynia w Gliwicach-Ostropie z barokowymi polichromiami to jeden z najstarszych i ciekawszych kościołów na Górnym Śląsku. Po wieloletnim, kapitalnym remoncie ten długo nieużytkowany obiekt odzyskał swój dawny blask.

REKLAMA

Z efektami prac konserwatorskich - m.in. dzięki którym odkryto kolejne, nieznane wcześniej freski - będzie można zapoznać się podczas obchodów jubileuszu 350-lecia kościoła, które odbędą się tam w sobotę. Złożą się na nie m.in. konferencja naukowa, wystawa i koncert muzyki dawnej.

Kościół pw. św. Jerzego w Ostropie (dawniej była to wieś, dziś - dzielnica Gliwic) należy do Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

We wnętrzach świątyni znajdują się m.in. barokowe malowidła ze scenami Męki Pańskiej. Wyjątkowe, zdaniem ekspertów, są także polichromie w prezbiterium, gdzie po jednej stronie widnieje Sąd Ostateczny, a po drugiej - wizerunek Chrystusa Zmartwychwstałego, ukazującego się jedenastu Apostołom.

Jak przypominają historycy z Muzeum w Gliwicach, początki parafii i kościoła w Ostropie to XIV w. Ówczesny kościół, wzmiankowany w dokumentach z 1340 r., został spalony w czasie wojen husyckich. Obecna świątynia pw. św. Jerzego pochodzi z 1640 r.; w XVII w. została częściowo zniszczona podczas wojen ze Szwedami i odbudowana w latach 1667-1668.

Właśnie data "1667" widnieje nad bocznym wejściem do kościoła. Od tego momentu mija 350 lat.

Przez następne wieki obiekt pełnił funkcję kościoła parafialnego, aż do zbudowania i konsekracji nowej, murowanej świątyni w 1927 r. Od tego czasu obiekt był nieużytkowany i niszczał.

Jak podała w okolicznościowej publikacji Bożena Kubit z gliwickiego muzeum, w latach 70. XX w. zostały przeprowadzone pierwsze prace konserwatorskie, podczas których m.in. wykonano remont konstrukcji nawy, odtworzono stromy dach i odsłonięto fragmenty starej barokowej polichromii. "Jednak zaniechanie użytkowania i szkody górnicze (zwłaszcza osuwanie się skarpy terenowej) powodowały postępujące niszczenie obiektu" - wskazała.

Kapitalny remont konstrukcji kościoła przeprowadzono dopiero w latach 2008-2009. W następnych latach wykonano prace instalatorskie: nową instalację elektryczną, systemy alarmowe i monitoring.

Kolejny etap to lata 2011-2017, gdy m.in. odnowione zostało prezbiterium (wówczas przeprowadzono również konserwację unikatowych polichromii), a w nawie zostały odkryte i zakonserwowane malowidła.

Teraz, po wielu latach, świątynia odzyskała swą dawną świetność i znów zostanie otwarta dla wiernych.

Kościół pw. św. Jerzego jest orientowany (w architekturze sakralnej orientowanie to zwrócenie części mieszczącej ołtarz główny ku Wschodowi). Prezbiterium jest murowane, zbudowane na planie kwadratu; drewniana nawa - na planie prostokąta, szersza i wyższa od prezbiterium.

Ściany kościoła pokryte są barwną dekoracją malarską. Północna ściana nawy ozdobiona jest polichromią z lat 1667-1668, przemalowaną i uzupełnioną przez Jakuba Potzmielera w 1884 r. Jak podano w publikacji, została ona wykonana na wzór litografii książkowych i innych XVI-wiecznych wzorów ikonograficznych. Znajdują się tam sceny Męki Pańskiej, rozmieszczone w trzech pasach.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY