REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

40 mln zł dotacji na modernizację budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego

  • Autor: PAP
  • 28 cze 2017 09:47
fot. pixabay

40 mln zł otrzyma Uniwersytet Jagielloński w Krakowie na modernizację przyszłej siedziby Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych (WSMiP). Umowę w tej sprawie podpisali w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin i rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

REKLAMA

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych został utworzony w 2000 r. i do dziś nie ma swojej siedziby. Działalność dydaktyczna wydziału prowadzona jest obecnie w wynajmowanych obiektach usytuowanych w znacznym rozproszeniu. Plan inwestycji zakłada kompleksową przebudowę i modernizację budynku UJ przy ul. Reymonta 4, który do 2015 r. był siedzibą Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

Jak poinformował Uniwersytet Jagielloński, całkowita wartość inwestycji, ustalona w oparciu o projekt budowlany i wykonawczy, wynosi 84,4 mln zł. Oprócz MNiSW remont dofinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska - przekaże 21,8 mln zł. Pozostałe koszty pokryje uczelnia. Prace budowlane rozpoczną się pod koniec bieżącego roku.

"Priorytetem akademii od czasów platońskich do współczesnych jest kształcenie elit w duchu wartości, których symbolem jest przymiotnik w nazwie uniwersytetu krakowskiego - w duchu wartości +jagiellońskich+. Cieszę się, że dzisiaj ministerstwo może udzielić wsparcia przedsięwzięciu, dzięki któremu proces kształtowania przyszłych elit administracyjnych, politycznych, gospodarczych, ale także naukowych w obszarze stosunków międzynarodowych, będzie przebiegał w warunkach dużo godniejszych" - powiedział w poniedziałek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Rektor UJ prof. Wojciech Nowak zaznaczył, że ważne jest dla uniwersytetu, aby dbać także o budynki w centrum miasta (uczelnia ma już nowoczesny kompleks budynków - Kampus 600-lecia - na obrzeżach Krakowa).

"Zyskujemy bazę i powierzchnię dydaktyczną dla jednego z najmłodszych wydziałów, który nigdy nie miał własnego pomieszczenia. Nie chcemy kolejnego szkieletora (niezadbany, nieużytkowany przez długie lata budynek w pobliżu centrum Krakowa - PAP), który będzie stał i straszył" - zaznaczył rektor.

Roboty budowlane obejmą m.in. zmianę układu pomieszczeń, wyznaczenie nowych ciągów komunikacyjnych, w tym przebudowę części biegów klatek schodowych i zaprojektowanie schodów zewnętrznych, pełną wymianę instalacji wewnętrznych i remont elewacji.

Laboratoria i warsztaty zostaną przekształcone w sale biblioteczne i dydaktyczne. Planowana jest również termomodernizacja - zamontowane instalacje obniżą koszty zużycia energii o ok. 60 proc. Główna konstrukcja budynku pozostanie niezmieniona. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób o różnych stopniach niepełnosprawności.

Zastosowane rozwiązania mają zapewnić pracownikom i studentom odpowiednie warunki zarówno pod względem uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych i pracy naukowej, jak i potrzeb socjalnych. Przeniesienie pracowników i studentów WSMiP do jednego budynku ma też wpłynąć bezpośrednio na poprawę warunków pracy i zmniejszyć koszty funkcjonowania wydziału, pozwoli również na rezygnację z komercyjnego wynajmu pomieszczeń i związanych z nim opłat.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY