REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

46 obiektów bierze udział w konkursie Zabytek Zadbany 2016

  • Autor: nid.pl
  • 23 lut 2016 09:21
46 obiektów bierze udział w konkursie Zabytek Zadbany 2016
Kościół Świętego Ducha w Toruniu, fot. commons.wikimedia.org, Pko

Znana jest już lista obiektów, które przeszły procedurę formalną i zakwalifikowały się do konkursu Zabytek Zadbany 2016. W tym roku jest to 46 obiektów z 14 województw.

REKLAMA

Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

W konkursie wezmą udział obiekty w czterech kategoriach.

W kategorii ochrona wartości zabytkowej pojedynczego obiektu – 18 obiektów.
W kategorii rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe) – 3 obiekty.
W kategorii adaptacja obiektów zabytkowych – 18 obiektów.
W kategorii specjalnej: architektura i konstrukcje drewniane – 1 obiekt.

Ocenie jury konkursowego podlegać będzie jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków. Konkurs promuje właściwe użytkowanie zabytkowych obiektów, ochronę substancji zabytkowej podczas wykonywanych remontów, utrzymanie estetycznego wyglądu budowli oraz ich otoczenia, które nierzadko również wpisane jest do rejestru zabytków.

Laureatów konkursu poznamy na uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, która odbędzie się 20 kwietnia br. w Zakopanem.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia na całym świecie. Jego ideą w Polsce jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY