REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

4 Design Days 2017. Czym będzie żył świat designu?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 16 lut 2017 11:19
4 Design Days 2017. Czym będzie żył świat designu?
Sesja inauguracyjna 4 Design Days 2017

Technologie, zarządzanie informacjami, skupienie na człowieku, a może młodzi twórcy? Co będzie dyktowało zmiany w świecie architektury i projektowania w 2017 roku - o tym rozmawiali światowej sławy projektanci podczas sesji inauguracyjnej 4 Design Days.

REKLAMA

- Obserwacja trendów, ale nie tych związanych z modą czy stylem, lecz tych które mają prawdziwy wpływ na nasze życie – związanych ze społeczeństwem, środowiskiem, technologiami jest tym co wpływa na sposób w jaki projektujemy – mówiła Magdalena Lubińska, dyrektor generalny Biura Projektowego, CODE Design podczas dyskusja „Design. Moda, trendy, inspiracje. Czym będzie żył świat designu w 2017 roku?”.

Rozmowa z udziałem światowej sławy projektantów, polskich i zagranicznych designerów i ekspertów od projektowania otworzyła pierwszy dzień tegorocznej edycji 4 Design Days. Moderujący rozmowę Piotr Kraśko pytał o źródła inspiracji dla projektantów i rolę jaką design i architektura będzie odgrywać w 2017 roku.

- Przyszłość wydarzyła się dziś, ale nie została po równo rozdystrybuowana, dlatego trzeba uważnie obserwować trendy. Wyciągać z nich sedno. To pozwoli nam tworzyć to, co będzie służyć w przyszłości, a nie będzie tylko zakorzenione w przeszłości – dodawała Lubińska.

Łukasz Kos z Four O Nine przestrzegał z kolei przed bezkrytycznym podążaniem za żywymi trendami. - Gdy przystępujemy do pracy nad projektem, gdy rozmawiamy z klientem, to w pierwszej kolejności zwracamy mu uwagę na kontekst w jakim będzie funkcjonował projekt. Istotne jest ostrożne podejście do tego co tworzymy, Jeśli mamy zamiar wpisać się w jakiś trend, to musimy robić to świadomie i krytycznie – podkreślał.

Oliver Heath, brytyjski projektant i specjalista od biophilic design zwracał uwagę, że design dziś to coraz mniej ekspresja ego artysty. - Design widzę dziś bardziej jako narzędzie budowania dobrego i bezpiecznego schronienia dla człowieka. Coraz ważniejsze staje się, by projektowanie nie dostarczało tylko piękna, ale też bezpieczeństwa, szczęścia, dobra – mówił Heath.

Z kolei Albert Kaleta, creative designer marki Rust mówił o roli dostawcy w tworzeniu takich projektów.

- Naszym zadaniem jest raczej dopasowanie się do tego, co już powstało. Nasze projekty, produkty mają szanować miejsce, które inwestor i architekt wybrał dla naszych mebli. Dopasowujemy się do tego co zastajemy. Stworzyliśmy „sensualne wnętrze kuchenne”, które jest nastawione na człowieka. To rozwiązania, które są zbiorem inspiracji mających współgrać ze wzorem i stylem życia danego człowieka – podkreślał.

Ewolucyjny a nie rewolucyjny charakter zmian w branży podkreślał też projektant i architekt Didier Fiuza Faustino.

- Myślę, że nie nadchodzi żadna wielka zmiana. Naszym zadaniem na przyszłość będzie raczej bieżąca adaptacja i dostosowanie się do tego jak rozwija się świat. Rewolucje mieliśmy w przeszłości – to była industrializacja i nowe technologie. Nie widzę, by takie zmiany mogły pojawić się w najbliższej przyszłości – uważa Faustino.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY