67 nowych hoteli w PolscePropertynews.pl - 10-04-2014 13:35


W ciągu 2013 roku liczba obiektów hotelowych w Polsce wzrosła o 67 - wynika z danych firmy Horwath HTL. Najwięcej hoteli przybyło w Łodzi, na podium znalazły się jeszcze Warszawa i Trójmiasto.

2280 - tyle hoteli działało w Polsce w styczniu br. Najwięcej hoteli - pięć - przybyło w 2013 roku w Łodzi. Po trzy otwarto w Warszawie i Trójmieście, a po dwa w Krakowie i we Wrocławiu. Po jednym obiekcie przybyło też w takich miastach jak Rzeszów, Poznań i Białystok.

18 z otwartych w ub.r. hoteli to obiekty sieciowe takich marek jak: Novotel, Golden Tulip, Hilton, B&B czy Puro. W ten sposób z 2280 działających obecnie hoteli 282 to obiekty sieciowe, zaś 1998 - niesieciowe.

- W 2013 roku było widoczne spowolnienie w inwestycjach hotelowych, trwające już od końca 2012 roku. Jeśli chodzi o liczbę otwarć nowych obiektów, spowolnienie to powinniśmy obserwować do końca bieżącego roku - komentuje Janusz Mitulski, partner w branżowej firmie doradczej Horwath HTL oraz wiceprezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Jak dodaje, taka sytuacja to wynik bardziej restrykcyjnej polityki kredytowej prowadzonej przez banki. - Również sami inwestorzy coraz częściej są ostrożni i jeśli nie mają pewności przyszłego sukcesu, rezygnują z inwestycji. W 2014 roku na etapie projektowania będzie już znacznie więcej projektów - prognozuje Janusz Mitulski.