REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

80 mln zł dla inwestorów na modernizację zabytków

  • Autor: wnp.pl
  • 19 cze 2015 09:24
80 mln zł dla inwestorów na modernizację zabytków
fot. Pixabay

80 mln zł – to budżet Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dotacje dla inwestorów zainteresowanych renowacjami zabytków. O pieniądze mogą się starać także osoby prywatne – właściciele nieruchomości.

REKLAMA

W Polsce w sumie do rejestru i ewidencji zabytków wpisanych jest około 300 tys. obiektów. W zeszłym roku na 1,6 tys. wniosków o dotację ministerialną dofinansowania doczekało się 400 obiektów, a więc tylko 1/4.

Dotacje ministerialne z reguły dotyczą maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych. W tym roku budżet ministerstwa na ten cel to 80 mln zł. O pieniądze mogą się starać różnego rodzaju podmioty, także osoby prywatne – właściciele nieruchomości. W niektórych przypadkach możliwe jest uzyskanie nawet 100 procentowego finansowania, ale – jak określa regulamin priorytetu - wsparcie takie będzie można otrzymać tylko w szczególnych przypadkach, gdy zabytek posiada wyjątkową wartość, wymaga przeprowadzenia złożonych pod względem technologicznym prac lub gdy stan zabytku wymaga niezwłocznego podjęcia prac.

Wnioski o dotacje ministerialne należy składać w dwóch terminach – do końca października i do końca marca. Niezwykle istotne w przypadku dotacji ministerialnych jest to, że pieniądze mogą być wypłacone jeszcze przed rozpoczęciem prac, a nie na zasadzie refundacji po skończeniu inwestycji – jak ma to miejsce w przypadku funduszy unijnych. Minimalna kwota wnioskowanego dofinansowania z ministerstwa to 25 tysięcy złotych. Podmiot, który stara się o pieniądze musi pamiętać o tym, że w kosztorysie zadania należy uwzględnić wyłącznie koszty niezbędne dla realizacji tego zadania. Nie może w nim być uwzględniony podatek od towarów i usług (VAT) w wysokości której podatnikowi przysługuje prawo do jego odzyskania lub rozliczenia w deklaracjach składanych doUrzędu Skarbowego.

Wnioskodawca ubiegający się o kwotę wyższą niż 50 proc. nakładów koniecznych zobowiązany jest umieścić we wniosku stosowną informację na ten temat wraz z uzasadnieniem. W zawartych we wniosku informacjach określających źródła finansowania zadania można zamieszczać wyłącznie dane dotyczące środków, które na etapie realizacji zadania zostaną ujęte w ewidencji księgowej wnioskodawcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY