Agnieszka Kalinowska-Sołtys na EEC: Ekologia zmienia podejście do projektowania budynkówpropertynews.pl - 15-05-2019 15:28


W kontekście zmiany myślenia o projektowaniu i materiałach budowlanych ważna jest gospodarka cyrkularna. Każdy budynek jest też odpadem, dlatego powinniśmy projektować obiekty z materiałów, które odzyskane za kilkadziesiąt lat staną się surowcem dla kolejnych budowli – tłumaczyła Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architekt, partner, APA Wojciechowski podczas sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego „Biurowce 10.0 – kierunek: technologie i ekologia”.

Obecnie projektanci i architekci zwracają większą uwagę na cykl życia budynku. Zbierają informacje zwrotne od zarządców nieruchomości i użytkowników budynków.

– Pytamy się ich, co możemy ulepszyć. Chcemy wiedzieć, jak pracownicy się czują w budynku, czy obiekt jest zdrowy i wygodny. Jest mnóstwo informacji, które wpływają na dobór technologii i innowacje – tłumaczyła Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architekt, partner, APA Wojciechowski podczas sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego „Biurowce 10.0 – kierunek: technologie i ekologia”.

Podkreśla, że ze względu na ekologię zmienia się podejście do budownictwa. – Dziś projektujemy z założeniem okresu życia budynku. Jeśli na przykład przewidujemy, że obiekt ma służyć 50 lat, to już na etapie projektowania myślimy o tym, co w nim trzeba będzie w okresie jego użytkowania zmienić, aby on był wygodny, łatwy do serwisowania, ale również podatny na ewentualną zmianę funkcji – wylicza Agnieszka Kalinowska-Sołtys.

Niezbędne w tym procesie są nowoczesne technologie. Jedną z nich - drewno. – Konstrukcja drewniana znana jest od bardzo dawna i wydawało by się, że jest niewłaściwa dla budynków biurowych ze względu na trwałość czy współczynniki pożarowe. Tymczasem drewno jest świetnym zamiennikiem betonu. Drzewo, które rośnie pochłania dwutlenek węgla, a oddaje nam tlen. Zatem ślad węglowy jest znacznie mniejszy. Biurowiec w konstrukcji drewnianej jest też bardzo przyjemny w użytkowaniu dla pracowników – wyjaśnia ekspertka.