REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Allianz Tower w Istambule - wieżowiec w osmańskim stylu

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 29 wrz 2016 13:02
Allianz Tower w Istambule - wieżowiec w osmańskim stylu
Biurowiec Allianz Tower w Istambule. / Fot. Schüco
Allianz Tower w Istambule - wieżowiec w osmańskim stylu
Allianz Tower w Istambule - wieżowiec w osmańskim stylu
Allianz Tower w Istambule - wieżowiec w osmańskim stylu

Mierzący 185,5 metra wieżowiec Allianz Tower w Istambule to pierwszy obiekt wysokościowy w Turcji, który uzyskał Certyfikat LEED Platinum. Jego niezwykła bryła jest dziełem pracowni FXFOWLE.

REKLAMA

Budynek biurowy liczący 40 kondygnacji jest zlokalizowany w azjatyckiej części Istambułu, oddzielonej od starszych historycznie europejskich dzielnic przez cieśninę Bosfor. Szukając nawiązania do otoczenia obiektu, nowojorscy architekci z biura FXFOWLE zainspirowali się charakterystyczną dla kultury osmańskiej geometrią, a jednocześnie sięgnęli po nowoczesną syntezę kultury i klimatu. Bazująca na załamanych pod kątem modułach, rzeźbiarska niemal forma, ma przypominać skaliste formy Kapadocji, zaś liczne ogrody wraz z „ogrodem w chmurach” na najwyższej kondygnacji budynku łączą architekturę wieżowca ze światem natury. Elementem wpisującym projekt w lokalną tradycję budowlaną są złote panele zacieniające, które wkomponowano w strukturę elewacji w sposób asymetryczny i nierównomierny.  

Allianz Tower odpowiada najwyższym kryteriom międzynarodowego systemu LEED na wszystkie możliwe sposoby, dlatego został uhonorowany najwyższą oceną w kategorii Platinum. Pod uwagę wzięto między innymi takie kwestie, jak oszczędność w zużyciu wody i energii, lokalizację oraz przestrzeń działki budowlanej, a także wykorzystanie zrównoważonych lokalnych materiałów. W rezultacie obiekt uzyskał doskonały rating 81 punktów na 100 możliwych. 

Odzwierciedlająca holistyczną ideę zrównoważonego rozwoju szklana powłoka budynku została zaprojektowana w oparciu o system fasadowy od firmy Schüco.

Charakterystyczny, ścięty kształt fasady wymagał bardzo precyzyjnej obróbki profili za pomocą urządzeń CNC, co pozwoliło na łatwe i szczelne łączenie elementów fasadowych w miejscach załamań. Aby zapewnić wodoszczelność konstrukcji w strefach o nachyleniu większym niż 16 stopni, zastosowano specjalny system uszczelnienia i odprowadzenia wody. Unikatową budowę mają również fasady o strukturze „podwójnej skóry”, w której bezpieczne niskoemisyjne szyby zostały pokryte siatką ceramicznych punktów, co pozwoliło na zapewnienie izolacyjności termicznej i optymalnego zacienienia. 

Harmonijny, całoszklany design elewacji uzyskano dzięki zastosowaniu profili o wąskich szerokościach czołowych zaledwie 110 mm. Wyjątkowo praktyczną cechę rozwiązania stanowi fakt, że możliwa jest łatwa wymiana poszczególnych modułów oszklenia w razie potrzeby naprawy lub konserwacji.   

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY