REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Alternatywny przewodnik po... Łodzi

  • Autor: Propertydesign.pl / AccorHotels
  • 09 maj 2017 11:51
Alternatywny przewodnik po... Łodzi
Łódź fot. AccorHotels
Alternatywny przewodnik po... Łodzi
Alternatywny przewodnik po... Łodzi
Alternatywny przewodnik po... Łodzi
Alternatywny przewodnik po... Łodzi
Alternatywny przewodnik po... Łodzi
Alternatywny przewodnik po... Łodzi
Alternatywny przewodnik po... Łodzi
Alternatywny przewodnik po... Łodzi

Łódź – miasto murali, mody, filmu oraz polskiego przemysłu i designu – na stałe zagościła na planie turystycznych podróży zarówno Polaków, jak i obcokrajowców. Miasto przyciąga swoim kulturalnym zapleczem, niesamowitą przemysłową historią oraz ciągle rozwijającym się dorobkiem street artu. Cztery sprawdzone szlaki turystyczne ułatwią poznawanie miasta zgodnie z upodobaniami.

REKLAMA

Alternatywny przewodnik po Łodzi stworzyła sieć AccorHotels. E-book pomoże turystom poznać ciekawe miejsca w Łodzi. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od ulicy Piotrkowskiej – centrum łódzkiego życia. Nie bez powodu właśnie o niej znany poeta i satyryk Jan Sztaudynger napisał fraszkę: To największą Łodzi troską, aby Łódź całą – zmieścić na Piotrkowską. W trakcie spaceru najdłuższą ulicą handlową w Europie, liczącą aż 4,2 km, można z łatwością poznać tętniącą życiem stolicę województwa łódzkiego. Również od Piotrkowskiej warto rozpocząć zwiedzanie, najlepiej kierując się nietypowymi szlakami turystycznymi, z których słynie miasto.

Szlakiem bajkowych przyjaciół

Na ulicy Piotrkowskiej można zacząć zwiedzanie wraz z postaciami ze znanych dziecięcych bajek. Wszystko to za sprawą wyjątkowego szlaku Łodzi Bajkowej. W ramach projektu w różnych częściach miasta zostały rozmieszczone pomniki bohaterów seriali i filmów stworzonych przez Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for. Szlak przybliża zwiedzającym dorobek łódzkiej animacji, a rzeźby są ulokowane w miejscach najczęściej odwiedzanych przez przyjezdnych.

Już na samej Piotrkowskiej znajdują się dwa posągi – kultowy Miś Uszatek (przedstawiony jako turysta trzymający mapę z hasłem „Łódź MIŚię podoba” w ręku) oraz, kilka kroków dalej, pomnik Trzech Misiów, które zachęcają do odwiedzenia Skansenu i Centralnego Muzeum Włókiennictwa. W innych punktach miasta na zwiedzających czekają pozostałe pomniki:

 ·         Pingwinka Pik Pok zapraszającego do AquaParku,

·         kotów Filemona i Bonifacego pilnujących bram Muzeum Kinematografii,

·         Zaczarowanego Ołówka,

·         Plastusia,

·         Wróbelka Ćwierka zamieszkałego w gnieździe przy Palmiarni,

·         Maurycego i Hawranka tuż przy wejściu do łódzkiego zoo,

·         najnowszy nabytek łodzian – posąg Fryderyka Wspaniałego, znajdujący się przy Galerii Łódzkiej.

Szlakiem prawdziwej polskiej kinematografii

W trakcie spaceru ulicą Piotrkowską nie sposób ominąć inspirowanej hollywoodzką Walk of Fame – Alei Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy. Miniszlak turystyczny, tuż przy kinie Polonia oraz po drugiej stronie ulicy (przy Grand Hotelu), jest upamiętnieniem wybitnych polskich aktorów, reżyserów, scenografów i operatorów.

Łódź to bez wątpienia miasto filmowe – trudno szukać aktora, który nigdy nie miał styczności z dorobkiem łódzkiej fabryki snów. Dlatego nie dziwi fakt, że w 1997 roku Jan Machulski wyszedł z inicjatywą stworzenia właśnie w tym mieście prawdziwej alei gwiazd polskiej kinematografii. Jako pierwszy swoją gwiazdę otrzymał Andrzej Seweryn – znany m.in. z „Ziemi obiecanej”. W ciągu lat do grona wyróżnionych artystów dołączyli również: Janusz Gajos, Krystyna Janda, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski oraz Beata Tyszkiewicz. Wśród reżyserów swoje miejsce w alei mają m.in. Stanisław Bareja, Jerzy Hoffman, Agnieszka Holland, Roman Polański i Andrzej Wajda.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY