REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

An Archi Group z koncepcją Nowego Centrum w Gliwicach

  • Autor: PAP
  • 01 lut 2016 15:21
An Archi Group z koncepcją Nowego Centrum w Gliwicach
Wizualizacja dworca w Gliwicach, autor: Pracownia architektoniczna PAS Projekt Archi Studio

Władze Gliwic debatują nad koncepcją architektoniczno-przestrzenną Nowego Centrum. Chodzi o plan przebudowy niektórych przestrzeni miasta w okolicach dworca kolejowego. Przy dworcu ma wyrosnąć nowe centrum przesiadkowe.

REKLAMA

Oprócz centrum przesiadkowego, które miałoby stanąć na kupionych przez miasto od kolei terenach po północnej stronie torów, plany obejmują m.in. plac przed dworcem kolejowym oraz oddalony od niego o ok. 200 metrów Plac Piastów - dzisiaj węzeł komunikacji miejskiej.

Projekt ma być realizowany w perspektywie najbliższych kilku lat. Rozpocznie się już po planowanym na połowę tego roku zakończeniu przebudowy gliwickiego dworca kolejowego (niezależnie od miasta prowadzą ją spółki PKP SA i PKP PLK).

Jak poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz, obecnie miasto przygotowuje unijny projekt budowy po drugiej stronie dworca kolejowego centrum przesiadkowego. Wykorzystane mają być do tego fundusze dostępne w rozdzielonej przez samorządy puli tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Aby określić optymalne założenia inwestycji - pod kątem kryteriów związanych ze środkami ZIT i własnych potrzeb - samorząd przeprowadził konkurs na wykonawcę trzech koncepcji architektoniczno-przestrzennych.

W konkursie wygrała gliwicka pracownia An Archi Group, której efekty prac miasto właśnie odbiera. Na podstawie analizy tych koncepcji miasto ma określić dalsze wymogi, na podstawie których przygotowany ma być konkurs na projekt budowlany.

Prezydent Gliwic mówił m.in., że na tym etapie prac koncepcyjnych miasto natrafiło na spore utrudnienia - związane z rozdźwiękiem między swymi oczekiwaniami, a kryteriami narzuconymi przez stronę unijną i zarządzających programami unijnymi w Polsce. Dotyczą one np. limitu nakładów w projektach tego typu na drogi publiczne - określonego na 10 proc.

"Zdawałoby się, że w centrum przesiadkowym bardzo dużym składnikiem kosztów powinny być pieniądze, które idą na budowę placów, chodników, dróg dojazdowych itd. Może się okazać, że nasz udział własny będzie konieczny znacznie wyższy, niż wynikałoby to z wcześniejszych przewidywań" - zastrzegł Frankiewicz.

"Znaczenie centrum przesiadkowego w Gliwicach jest chyba nie do przecenienia. W obrębie Placu Piastów mamy porozrzucane punkty komunikacji miejskiej - szczególnie ludzi spoza Gliwic mają kłopot z przesiadkami. A centrum przesiadkowe powinno działać w tym miejscu wyjątkowo sprawnie, ponieważ integruje parę środków transportu" - ocenił prezydent Gliwic.

Wiceprezydent Adam Neumann uściślił, że w umieszczonym bezpośrednio obok dworca kolejowego centrum przesiadkowym, prócz zbiegających się linii komunikacji miejskiej, swe miejsce mają znaleźć także inni operatorzy, którzy obecnie obsługują komunikację podmiejską i międzymiastową; brany pod uwagę jest także dworzec międzynarodowy. Całość ma być też skomunikowana z miejskim systemem dróg rowerowych.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY