REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Andino-Velez: Emilia to architektura, nie ideologia

  • Autor: PAP
  • 07 mar 2016 08:58

Tu się obserwuje także ludzi, nie tylko obrazy. Również to, co jest na ulicy. Emilia to architektura, nie ideologia - mówi wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Marcel Andino-Velez. Trwają ostatnie wystawy w dotychczasowej siedzibie muzeum.

REKLAMA

W maju wygasa umowa najmu stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) z właścicielami dawnego pawilonu meblowego Emilia, w którym mieści się muzeum. Firma Griffin, która przejęła budynek, planuje wybudować w jego miejscu wieżowiec. Ma pozwolenie na rozbiórkę pawilonu.

Aktualnie muzeum zaprezentowało trzy ostatnie wystawy w swojej dotychczasowej siedzibie - "Chleb i róże. Artyści wobec podziałów klasowych", "Robiąc użytek. Życie w epoce postartystycznej" oraz "Po co wojny są na świecie. Sztuka współczesnych outsiderów".

Jak powiedział wicedyrektor MSN Marcel Andino-Velez, wystawy mają dla muzeum, jego publiczności, a także mieszkańców stolicy szczególne znaczenie. "Z krajobrazu Warszawy zniknie niebawem budynek, który wszyscy polubiliśmy na nowo" - powiedział. Podkreślił jednak, że "dla samego muzeum jest to jedynie zakończenie pewnego etapu. Coś, co jest końcem, jest jednocześnie początkiem czegoś nowego. W tym roku - myślę, że we wrześniu - mieszkańcy Warszawy zobaczą początek budowy nowego gmachu muzeum na Placu Defilad. Nie będzie to jeszcze sama budowa, ale już pierwsze prace ziemne. Teren zostanie zagrodzony, pierwsza łopata zostanie wkopana w ziemię" - zapowiedział.

"Od maja będziemy pozbawieni dodatkowej powierzchni wystawowej. Festiwal Warszawa w budowie odbędzie się jesienią w jednej z fajniejszych przestrzeni w Śródmieściu, nie mogę na razie powiedzieć dokładnie gdzie, zdradzimy to w czerwcu. Nasza sala przy ulicy Pańskiej, w której działaliśmy początkowo, powróci do swojej pierwotnej roli - będzie miejscem wystaw i wszelkich działań artystycznych. Teraz mieści się tam nasza kawiarnia i księgarnia" - tłumaczył Velez.

Wicedyrektor MSN zapowiedział także, że muzeum będzie zapraszało swoją publiczność w przestrzenie nadwiślane. "W pawilonie wystawowym, tuż obok Centrum Nauki Kopernik, naprzeciwko Biblioteki Uniwersyteckiej stanie nasz pawilon, który będzie nam pozwalał kontynuować pracę. Jest to hala wystawowa, którą wypożyczamy z Berlina. Jest składana z drewnianych modułów. Po trzech latach złożymy ją i odeślemy do właścicieli. Budynek Thomasa Phifera - nasz i teatru TR Warszawa - powstanie do 2019 r. Mamy nadzieję, że przy tych skomplikowanych procedurach, odbioru budynku, przenosin muzeum i teatru, zaprosimy widzów do naszych nowych siedzib już w 2020 r." - powiedział.

Emilia powstała jako pawilon Domu Meblowego o tej samej nazwie, zaprojektowany w stylu modernistycznym przez Mariana Kuźniara i Czesława Wagnera oraz konstruktora Tadeusza Spanilego. Pawilon otwarto w 1970 r. W ostatnim czasie pojawiła się koncepcja "przeniesienia" pawilonu Emilia w rejon Placu Defilad, Pałacu Kultury i Nauki. Projekt opracowali architekci z pracowni BBGK Architekci. Dawny pawilon meblowy stanąłby przy Pałacu Kultury, od strony ulicy Świętokrzyskiej.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY