REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Aranżacja biura wpływa znacząco na efektywność zespołu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 11 lip 2014 12:06
Aranżacja biura wpływa znacząco na efektywność zespołu
Mikomax Smart Office
Aranżacja biura wpływa znacząco na efektywność zespołu
Aranżacja biura wpływa znacząco na efektywność zespołu
Aranżacja biura wpływa znacząco na efektywność zespołu
Aranżacja biura wpływa znacząco na efektywność zespołu
Aranżacja biura wpływa znacząco na efektywność zespołu

Organizacja nowego biura to kluczowy etap np. podczas procesu zmiany siedziby. Jeśli nowa przestrzeń zostanie dobrze zaprojektowana, stanie się istotnym czynnikiem wspierającym zespół w realizacji codziennych zadań. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego faktu.

REKLAMA

Z analiz Cushman & Wakefield wynika, że 56 proc. organizacji przy reorganizacji miejsca pracy rozważa zmiany w zakresie aranżacji przestrzeni biurowej mające przynieść wzrost efektywności zespołu. Na znaczeniu nabiera także zdanie pracowników i ich oczekiwania względem miejsca pracy.

- Badanie Mikomax Smart Office przeprowadzone wśród osób zatrudnionych w polskich centrach nowoczesnych usług dla biznesu wykazały, że dla 67 proc. respondentów ważna jest organizacja i wygląd biura. Jednocześnie, mniej niż co piąty deklarował, że obecne miejsce pracy wspiera go w efektywnej realizacji codziennych zadań. Jak widać, przeprowadzka do nowego biura i jego optymalna aranżacja może wygenerować istotny wzrost produktywności zespołu, co przełoży się na efekt biznesowy firmy - podkreśla Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor Marki i Członek Zarządu Mikomax Smart Office.

Biuro będzie wspierać zespół w realizacji celów firmy tylko wówczas, jeśli zostanie optymalnie dostosowane go jego potrzeb. Jak je określić? Tu z pomocą przychodzą profesjonalne narzędzia badawcze oraz wiedza i doświadczenie specjalistów zajmujących się adaptacją powierzchni biurowej do indywidualnych potrzeb organizacji.

- Każda firma ma swoje specyficzne DNA, dlatego rozwiązania standardowe, jak np. open space, nie w każdym przypadku się sprawdzą. Jedne zespoły potrzebują wielu stanowisk do pracy w skupieniu, inne – sal konferencyjnych i miejsc do pracy kreatywnej, dla kolejnych kluczowa będzie dostępność stanowisk, przy których można swobodnie wykonywać szereg rozmów telefonicznych - mówi Zuzanna Mikołajczyk.

Różne potrzeby względem przestrzeni biurowej występują nawet w poszczególnych działach tych samych organizacji. Poznanie tych indywidualnych uwarunkowań ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji przestrzeni biurowej. Dlatego do analizy oczekiwań i potrzeb poszczególnych firm wykorzystuje się niezależne narzędzie badawcze. Ankieta online, której wypełnienie trwa około 11 minut, pozwala zebrać opinie pracowników nawet największych organizacji na temat czynności, jakie najczęściej podejmują będąc w biurze, stopnia, w jakim miejsce pracy wspiera ich w realizacji tych działań oraz oczekiwań, co do wyglądu i aranżacji korporacyjnej przestrzeni.

Z doświadczeń Mikomax Smar Office wynika, że w oparciu o wnioski z badania, można nie tylko optymalnie wykorzystać przestrzeń biura, ale również dopasować ją do potrzeb pracowników o różnych rolach w organizacji, reprezentujących różne pokolenia i kręgi kulturowe. Co istotne, to narzędzie analityczne pozwala także porównać badaną organizację z innymi firmami z całego świata, przez co jest źródłem cennych informacji dla działów HR. Z wykorzystywanej przez Mikomax Smart Office metodologii badania potrzeb w zakresie aranżacji przestrzeni biurowej skorzystało już wiele międzynarodowych korporacji, wśród nich KPMG, LinkedIn, Merck, BBC, Vodafone czy Volvo. Obecnie rozwijają je na polskim rynku.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY