REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Architekci chcą dać nowe życie hydroforniom

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 08 lut 2016 13:46
Architekci chcą dać nowe życie hydroforniom
Architekci: Brygida Zawadzka, Dariusz Duong Vu Hong i Katarzyna Korczak mają pomysł na rewitalizację hydroforni
Architekci chcą dać nowe życie hydroforniom
Architekci chcą dać nowe życie hydroforniom
Architekci chcą dać nowe życie hydroforniom
Architekci chcą dać nowe życie hydroforniom
Architekci chcą dać nowe życie hydroforniom
Architekci chcą dać nowe życie hydroforniom

Hydrofornie to obiekty znajdujące się w obrębie osiedli. Obiekty te, choć w przyszłości istotne z punktu utrzymania właściwego ciśnienia wody, obecnie nie pełnią żadnej funkcji. Wiele z nich niszczeje. Młodzi architekci Brygida Zawadzka i Dariusz Duong Vu Hong mają pomysł na rewitalizację hydroforni.

REKLAMA

Hydrofornie możemy je spotkać nie tylko w Warszawie, ale również w innych miastach Polski. Betonowa struktura, płaski dach i lekkie zagłębienie w ziemi - to ich cechy rozpoznawcze. Z racji tego, że znajdują się pomiędzy blokami, na wzniesieniu, są widoczne z wielu miejsc osiedla. Nierzadko otacza je gęsta zieleń. Dziś te obiekty niszczeją. Część z nich zostaje również nadbudowywana, przeważnie na cele usługowe, jak sklepy, apteki, itp. Istnieją również wyjątki, które funkcjonują do dziś. Z reguły, z powodu wysokich kosztów, unika się rozbiórki nieoperujących już hydroforni.

Architekci Brygida Zawadzka, Dariusz Duong Vu Hong i Katarzyna Korczak są zdania, że hydrofonie posiadają spory potencjał  i moga stać się ciekawym miejscem dla wszystkich. Architekci pomyśleli, że ich rewitalizacja może dać nowe życie hydroforniom, wprowadzając nowe funkcje, ale również przyczynić się do zmiany wizerunku dużych osiedli, integrując ich mieszkańców i zapewniając szereg nowych aktywności do spędzania wolnego czasu.

Pomysł na hydrofornie

Architekci na samym początku etapu projektowego przygotowali katalog ponad czterdziestu możliwości, mówiący o tym, w jaki sposób można wykorzystać poszczególne jej części. Zaczęli od zwyczajnych, dość powszechnych rozwiązań, jak miejsce do uprawiania sportu, plac zabaw, ogród  po bardziej odważne i nietypowe. Przykładowo, zaproponowali by wykorzystać dach jako tak zwaną ramę dla wydarzeń. Myśleli również, by zaprosić artystów do współpracy. Młodzi artyści mogliby wystawiać swoje dzieła na dachu hydroforni.

Kiedy realizacja?

Od dłuższego czasu architekci są skupieni na poszukiwaniu potencjalnych Spółdzielni Mieszkaniowych - czyli właścicieli hydroforni do współpracy, którzy okazało się, że są bardzo zainteresowani projektem. Jednak problem pojawia się w momencie kwestii sfinansowania projektu. Tutaj natrafiają na duży opór.

Architekci widzą duże szanse w budżecie partycypacyjnym, do którego zgłosili jedną hydrofornię na Słodowcu. Architekci mają nadzieje, że projekt pokaże innym spółdzielniom oraz mieszkańcom, że warto zainteresować się tematem hydroforni i że wiele się da w tym kierunku zrobić.

Projekt HydroFun autorstwa Brygidy Zawadzkiej, Dariusza Duong Vu Hong wygrał konkurs i zdobył stypendium Fundacji im. Stefana Kuryłowicza.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY