REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Architekt budynku Syreni Śpiew poszukiwany - na ratunek ikonie modernizmu

  • Autor: Miasto Jest Nasze
  • 05 lut 2016 15:38
Budynek, w którym mieści się klub Syreni Śpiew, fot. Towarzystw Opieki nad Zabytkami Oddział w Warszawie / Facebook

Warszawscy aktywiści i społecznicy nagłaśniają temat planowanego wyburzenia budynku, w którym mieści się znany klub Syreni Śpiew. Poszukiwany jest architekt tego modernistycznego budynku.

REKLAMA

"Rozbiórkę budynku, w którym mieści się obecnie znany i modny klub „Syreni Śpiew”, dopuszcza projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Aby ochronić budynek, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Warszawie złożył wniosek o ujęcie w wojewódzkiej ewidencji zabytków" - informuje Portal Warszawski na znanym społecznościowym portalu.

Akcję "Nie dla wyburzenia budynku Syreni Śpiew" nagłośniły stowarzyszenia "Miasto Jest Nasze", "Tu było, tu stało" i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Warszawie. Wymienione stowarzyszenia zorganizowały wydarzenie na portalu Facebook, w którym udział zapowiedziało już 8,4 tys. osób chcących ratować budynek. Akcję popiera także Masław Stowarzyszenie.

Swój sprzeciw tłumaczą tym, że budynek "Syreniego Śpiewu" to przykład wysokiej klasy architektury powojennego modernizmu powstały na początku lat 70. XX wieku. To według aktywistów kolejny budynek - ikona warszawskiego modernizmu, który idzie pod kilof.

Budynek "Syreniego Śpiewu" mieści się w kwartale ulic Rozbrat i Szarej, w parku Marszałka Rydza Śmigłego.

W związku z akcją ratowania budynku, jej inicjatorzy poszukują architekta oraz autora mozaik, które zdobią elewację modernistycznej perełki. Są to dane potrzebne do przygotowania wpisu do rejestru zabytków.

Organizatorzy planują też akcje protestacyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY