REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Architekt jak piłkarz

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 25 maj 2016 12:49
Architekt jak piłkarz
Uczestnicy sesji "Przestrzeń publiczna w miastach", EEC

Polska pozostaje krajem, w którym przestrzeń publiczna nie zawsze jest dobrze dopasowana do potrzeb mieszkańców. O tym, jak to zmienić, debatowano podczas sesji „Przestrzeń publiczna w miastach” zorganizowanej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016.

REKLAMA

Jaka powinna być przestrzeń publiczna? - To miejsce, w którym wszyscy powinni czuć się dobrze; powinno być demokratyczne. Jednak nasze doświadczenia pokazują, że wcale demokratyczna nie jest. Powstają bariery wynikające na przykład z wielkiej fali imigracyjnej – rozpoczął dyskusję moderator, Rafał Czechowski, prezes zarządu Imago Public Relations.

Wniosek pozostaje jeden – by poradzić sobie z nowymi zagrożeniami, należy skupić się na potrzebach mieszkańców. - Pamiętajmy, że nie ma gotowych rozwiązań, bo przestrzenie publiczne to są miejsca ciągłej interwencji. Pokazują to realizacje na terenach poprzemysłowych. Fajnie jest, jeśli te interwencje są udane, tworzą demokratyczną przestrzeń. W ten sposób powstaje miejsce szacunku – dodał Przemo Łukasik, współwłaściciel Medusa Group.

Wirtualna tożsamość europejskiej przestrzeni

- By ewentualnie poradzić sobie z takimi procesami w przestrzeni publicznej, należy pamiętać o zapewnieniu różnorodności, uniwersalizmu przestrzeni – tłumaczył Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic.

Jak zaznaczył, myśląc o przestrzeni publicznej, należy koncentrować się na przyszłości. - Nie udostępnimy jej tu i teraz. Przygotowujemy ją pod potrzeby mieszkańców w perspektywie lat. Dlatego pamiętajmy o tym, że niedawno wykształcił się nowy kontynent. Jego fizycznie nie ma, ale ma olbrzymi wpływ na życie młodych ludzi. Mowa o internecie. To przyszłość przestrzeni publicznej – dodał Sobula.

Tożsamość przestrzeni kreują ludzie. Wszyscy – przez inwestorów, architektów, przez użytkowników – budują tożsamość. Poprzez pomysły, czerpanie z tradycji, kultury, swoich potrzeb – powiedział Tomasz Konior, założyciel Konior Studio.

Jak zaznaczył, to właśnie ludzie nadają przestrzeni odpowiednią rangę i funkcję użyteczności. - Mamy szczęście, że jesteśmy w Europie, która - jeśli chodzi o budowę miast - ma największe osiągnięcia w tej dziedzinie. Od ponad 2000 lat uczymy się budowy miast i to, czym jest urbanistyka, osiągnęło najwyższy możliwy poziom. Tego nie ma żaden inny kontynent – dodał Tomasz Konior.

To właśnie w sposobie budowania miast tkwi źródło tożsamości europejskiej. - To największe osiągnięcie cywilizacji – podsumował.

Modernizm zarzucił pewne pomysły na budowę miast. I moim zdaniem to, choć kontrowersyjne, prowadzi do upadku cywilizacji europejskiej – dodał Konior.

Architekt jak piłkarz

Wszystko ulega zmianie. Życie jest inne, niż kiedyś. - Nie da się kreować dobrej przestrzeni publicznej, bez zrozumienia, w którą stronę ewoluuje świat - powiedział Łukasz Zagała z Medusa Group. Niestety, rola architekta staje się coraz bardziej marginalna.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY