REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Architekt pozywa miasto do sądu za projekt Nowego Centrum Łodzi

  • Autor: Gazeta Łódź
  • 21 sie 2014 15:51
Architekt pozywa miasto do sądu za projekt Nowego Centrum Łodzi
Budowa Nowego Centrum Łodzi

Marek Żydowicz, były doradca prezydenta Łodzi, założyciel Camerimage Łódź Center i Fundacji Sztuki Świata pojawił się w Łodzi jako pełnomocnik architekta Roba Kriera. Jak powiedział Marek Żydowicz, - Zwrócił się do mnie Rob Krier, bym podjął działania, które spowodują zaniechanie łamania jego praw autorskich. - poinformowała Gazeta Łódź.

REKLAMA

Gazeta Łódź przypomina, że znany architekt Rob Krier przygotował dla Łodzi ogólną koncepcję zagospodarowania Nowego Centrum Łodzi, czyli terenów wokół dworca Łódź Fabryczna. Zrobił to na zlecenie Fundacji Sztuki Świata. Fundacja koncepcję przekazała miastu w formie darowizny.

Jednak, jak podaje portal lodz.gazeta.pl w maju ubiegłego roku FSŚ poinformowała magistrat, że z gestu się wycofuje (miała to być reakcja m.in. na to, że miasto odebrało FSŚ budynki zabytkowej elektrociepłowni EC1). To, zdaniem Fundacji, oznacza, że realizacja projektu Nowego Centrum Łodzi nie może odbywać się w oparciu o plan Roba Kriera.

Natomiast dyrektor Zarządu Nowego Centrum Łodzi Błażej Moder mówi, że nie można jednostronnie odwołać takiej darowizny. Fundacja musiałaby przed sądem wykazać tzw. rażącą niewdzięczność miasta. A tego nie zrobiła.

Fundacja chce doprowadzić, aby miasto przestało korzystać z koncepcji Kriera albo realizowało ją dokładnie tak, jak wymyślił to architekt. Natomiast budowa postępuje według innych zaleceń, projekt został zmieniony, a władze Łodzi tłumaczą zmiany dostosowaniem do stanu prawnego terenów (chodzi m.in. o uwarunkowania własnościowe działek, ich stan techniczny i prawny).

Sprawa trafiła już do sądu. Fundacja wystąpiła do miasta o odszkodowanie, które może stanowić trzykrotną wartość całego projektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY