REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Architekt przerażony budową Centrum Posnania - dawnej Łaciny

  • Autor: Propertydesign.pl / Głos Wielkopolski
  • 10 lip 2014 14:21
Architekt przerażony budową Centrum Posnania - dawnej Łaciny
Centrum Posnania
Architekt przerażony budową Centrum Posnania - dawnej Łaciny
Architekt przerażony budową Centrum Posnania - dawnej Łaciny
Architekt przerażony budową Centrum Posnania - dawnej Łaciny

Architekt Stanisław Sipiński przyznaje w rozmowie z Głosem Wielkopolski, że przeraża go budowa galerii Centrum Posnania (dawniej CH Łacina). Uważa, że budowa drugiej dużej galerii w Poznaniu nie ma sensu i nadal nie może uwierzyć, że inwestycja jednak powstaje.

REKLAMA

- Nasycenie galeriami jest maksymalne. W budowę Łaciny nadal nie mogę uwierzyć. To mnie przeraża. Skoro 500 m dalej jest Galeria Malta, która jest dużą galerią. Nie znam analiz rynkowych, ale odpowiedzi podpowiada zdrowy rozsądek. Centrów handlowych jest za dużo. Architektonicznie ten obszar pewnie się poprawi: będzie ładnie, nowe drogi, ale sądzę i przeczuwam, że to wszystko jest na granicy przesytu - mówi w rozmowie z Głosem Wielkopolski Stanisław Sipiński, założyciel pracowni Sipińscy (Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich).

Należy przypomnieć, że Galerię Malta zaprojektowało biuro Ewy i Stanisława Sipińskich. Tymczasem pod budowę Centrum Posnania został już wmurowany kamień węgielny.

Architekt krytykuje duże centra handlowe: - Galerie wysysają mieszkańców z centrum. Centra handlowe to swego rodzaju choroba cywilizacyjna, przez którą musimy przejść. Obecnie społeczeństwo jest wciągane i zapraszane do sztucznego wystylizowanego świata, w którym można prawie wszystko kupić, ale to choroba, która minie. - I wróży im niepewną przyszłość: - Młode pokolenie dzisiaj jest pokoleniem informatycznym, coraz częściej występuje wśród nich postawa postkonsumpcyjna. Wartością nie jest najnowszy iphone, tylko życie i wartości niemerkantylne. Zresztą galerie jako budynki są tak pomyślane, by przetrwać 50 lat. Sądzę, że potem zostaną wyburzone, przez ten czas zarobią na siebie. Ich miejsce zajmie coś nowego, a ludzie wrócą do centrum. Centrum ma szansę odżyć podobnie jak ul. Taczaka, gdzie pojawiły się ogródki na ulicach i jest wiele młodych ludzi. Tak widzę przyszłość Poznania, Wildy, Jeżyc - mówi Stanisław Sipiński. - Możemy przewidywać i wyznaczać miejsca pod kolejnych piętnaście galerii, ale i tak rynek zadecyduje czy one powstaną - dodaje architekt.

Więcej na gloswielkopolski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY