REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Architekt Richard Rogers projektuje siedząc na drabinie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 20 lis 2014 12:49
Architekt Richard Rogers projektuje siedząc na drabinie
Drarbina zaprojektowana dla Richarda i Aba Rogersów przez Xenię Moseley, fot. Petr Krejci

"The Wish List" to projekt Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) i firmy Benchmark Furniture, w ramach którego młodzi projektanci wykonali na życzenie światowej sławy architektów i designerów obiekty ich marzeń z różnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego. A architekci Richard i Ab Rogers marzyli o drabinie, na której szczycie mogliby wygodnie pisać, pracować i jeść.

REKLAMA

Architekci Richard i Ab Rogers marzyli o drabinie. Zależało im na oszczędnym wykorzystaniu surowca. Jak przyznaje Ab Rogers drabina „to prosta konstrukcja, która umożliwia oderwanie się od ziemi”. Aby zapewnić odpowiednią wytrzymałość stelaża, projektantka odwróciła tradycyjny kształt litery „A” drabiny używanej do zrywania owoców. Całkowitą stabilność drabina może osiągnąć opierając się o istniejące elementy wystroju wnętrz, takie, jak ściana lub półki na książki. 

Xenia Moseley uważa, że pełniła rolę osoby pomagającej w realizacji wymarzonego projektu. - Na początku nie dostrzegałam, że miałam swój wkład w to przedsięwzięcie, ale teraz widzę, że było to spotkanie podobnie myślących osób - dodaje.

Do wykonania drabiny Xenia wybrała czerwony dąb amerykański, ponieważ łatwo poddaje się obróbce hydrotermicznej. Pionowe elementy drabiny musiały zostać zaprojektowane w taki sposób, aby można było się ich chwycić przy wchodzeniu i schodzeniu. Ten problem został bardzo zgrabnie rozwiązany przez Moseley i Rogersa, którzy zdecydowali się zakończyć na górze jeden z boków drabiny wyprofilowaną, poziomą linią. Drugie ramię wychodzi poza obrys umieszczonego na szczycie składanego stolika. Wszystko odbywało się w zawrotnym tempie, ale efekty naszej współpracy przeszły moje najśmielsze oczekiwania – przyznaje Moseley.

Richard i Ab Rogers

Richard Rogers jest architektem i założycielem pracowni Rogers Stirk Harbour + Partners.  W jego dorobku znajduje się wiele budynków będących ikonami współczesnej architektury, m.in. Centre Georges Pompidou w Paryżu, siedziba Lloyd’s of London i lotnisko Barajas w Madrycie. Jego syn Ab założył w 2004 roku znane studio projektowe Ab Rogers Design, którego znakiem firmowym jest zabawa kolorem, tworzywem i funkcją przedmiotów codziennego użytku. Jest dziekanem wydziału architektury wnętrz w Royal College of Art.

Xenia Moseley

Niedawno ukończyła studia na wydziale projektowania i rękodzieła na Brighton University. Punktem wyjściowym jej projektów jest zaangażowanie w sprawy społeczne. Dorobek Xenii jest bardzo zróżnicowany i obejmuje tak odmienne przedmioty, jak karty do gry i łódź Journeywoman.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY