REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Architektura centrów handlowych w małych miastach

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 30 wrz 2016 09:41
Architektura centrów handlowych w małych miastach
Galeria Dekada Nysa, fot. mat. prasowe
Architektura centrów handlowych w małych miastach
Architektura centrów handlowych w małych miastach
Architektura centrów handlowych w małych miastach

Twórcy centrów handlowych zaczęli przywiązywać większą wagę do wyglądu budynków i ich kompozycji z otoczeniem. Klienci oprócz bogatej oferty handlowej, oczekują dobrze zaprojektowanej przestrzeni, w której poczują się komfortowo. Przykładem tego typu obiektów są m.in.: Galerie Dekada w Malborku i Nysie, Tkalnia w Pabianicach i Galeria Bona w Niepołomicach.

REKLAMA

Wielkopowierzchniowe obiekty handlowe są coraz częściej unikatowe pod względem architektonicznym. Wyróżniają się na tle pozostałych i zdobywają uznanie klientów. Widać to również w małych miastach, gdzie deweloperzy starają się, aby ich centra handlowe były jak najlepiej wkomponowane w krajobraz lokalizacji.

- Przy projektowaniu obiektów handlowych konieczne jest dostosowanie skali zabudowy do skali otoczenia. Nowoczesny obiekt handlowy często jest jednym z największych budynków w mieście, w związku z czym pożądane jest rozbicie bryły i elewacji na mniejsze elementy. Specyficzną sytuacją jest projektowanie w otoczeniu zabytkowym. Staramy się ją jednak wykorzystać jako atut i inspirację dla nowego obiektu. Wbrew pozorom jest to sytuacja łatwiejsza dla architekta. Mocny kontekst daje pretekst i inspirację dla rozwiązań urbanistycznych -  wyjaśnia Wojciech Kurzak, architekt, Vide Studio - Architektura nowych obiektów nie musi przy tym naśladować otoczenia, które narastało i było budowane często od wieków. Nowe obiekty handlowe powinny operować raczej współczesnymi środkami wyrazu. Muszą one odpowiadać swojej funkcji. Powinny być wyposażone w czytelną informację wizualną i być widoczne. Ważne jest to, aby efekt ten nie był osiągnięty przez dominację otoczenia, a przez dobrą kontynuację – dodaje Kurzak.

Architekci dokonują zatem odpowiedniej syntezy nowoczesnej funkcjonalności obiektu handlowego z kontekstem historycznym i kulturowym miejsca, w którym ma powstać. Dobrym przykładam ilustrującym to zjawisko są dwie inwestycje firmy Dekada S.A. - Galeria Dekada powstająca w ścisłym centrum Nysy i istniejąca już Galeria Dekada Malbork. Ta pierwsza ulokowana zostanie na terenie dawnej zajezdni MZK w Nysie i zapewni kompleksową ofertę handlowo-usługową mieszkańcom miasta. Druga zaś znajduje się w centrum Malborka, przy głównej arterii komunikacyjnej Alei Rodła.

- Pracownia Air Projekt z Warszawy, której zleciliśmy przygotowanie koncepcji architektonicznej Galerii Dekada w Nysie, zadbała o to, aby ten jak najlepiej wpisywał się w miejską tkankę i korespondował z zabytkowym otoczeniem centrum. Zachowane zostaną m.in. elementy historycznego ogrodzenia XIX-wiecznej Gazowni Miejskiej. Natomiast nasz obiekt w Malborku silnie oddaje charakter tego miasta. Czerwona cegła na fasadzie budynku w wyraźny sposób nawiązuje do znajdującego się w niedalekiej odległości Zamku Krzyżackiego i historycznej zabudowy Malborka. Za projekt odpowiada Studio Form Architektonicznych Pantel z Olsztyna- wyjaśnia Aleksander Walczak, prezes arządu Dekada SA.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY