REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Architektura i design przyjazne najmłodszym

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 09 sie 2017 11:51
Architektura i design przyjazne najmłodszym
UKSW fot. mat. prasowe
Architektura i design przyjazne najmłodszym
Architektura i design przyjazne najmłodszym
Architektura i design przyjazne najmłodszym
Architektura i design przyjazne najmłodszym
Architektura i design przyjazne najmłodszym

Przyjazna przestrzeń dla najmłodszych sprawia, że dzieci z przyjemnością przychodzą do przedszkola czy szkoły, chętniej uczestniczą w zajęciach, ale i miło spędzają czas na zabawie z rówieśnikami. Nowoczesne placówki edukacyjne zapewniają maluchom komfortowe i bezpieczne warunki do rozwoju, jak również pomagają im wejść w kluczowy etap nauki. Jak zaplanować miejsce, w którym dzieci będą czuły się swobodnie i bezpiecznie? Jakie są najnowsze rozwiązania budowlane dla szkół i przedszkoli?

REKLAMA

Standardy aranżowania przestrzeni dla najmłodszych z upływem lat stają się coraz wyższe, a zapewnienie podstawowych elementów wyposażenia czy dekoracji może okazać się w wielu przypadkach niewystarczające. Architekci wraz z firmami budowlanymi prześcigają się w pomysłach, jak dodatkowo wzbogacić placówkę edukacyjną, aby była przyjazna nie tylko dla dzieci, ale i rodziców oraz nauczycieli – Realizacja tak istotnej inwestycji wymaga wcześniejszego, dokładnego zaplanowania. Chodzi nie tylko o przyjemne otoczenie do zabawy czy nauki, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Obecnie standardem takich realizacji jest stworzenie sal dydaktycznych z wieloma udogodnieniami tj. nowoczesne oświetlenie i automatyczna klimatyzacja, system monitoringu w budynku czy instalacja alarmowa – wyjaśnia Maciej Jastrzębski, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. technicznych Malbud1.

Przyjazne otoczenie sprzyjające nauce i zabawie

Na przyjazną atmosferę miejsca składają się nie tylko zadbane zielone tereny, ale również wygląd budynków. Duże znaczenie ma ich konstrukcja, forma, a także kolory użyte do elewacji. Budynek, w którym będą przebywały dzieci powinien zostać odpowiednio zaprojektowany, w celu zapewnienia komfortu do zabawy i nauki. Warto zatem postawić na jasne kolory – dobrym rozwiązaniem mogą okazać się pastele, które ożywią budynek. Ciekawym pomysłem są również kolorowe wzory i dekory na elewacji, a także barwne ramy okien. – Chcąc wyróżnić budynek na tle innych, a jednocześnie sprawić, aby był on przyjazny dla dzieci warto postawić na bogatą gamę kolorów. Duże okna na całej długości ściany dodatkowo zapewnią odpowiednią ilość światła, potrzebną do nauki. Materiały wykończeniowe tj. podłogi na zewnątrz i szklane wiaty warto wykonać z bezpiecznych materiałów dla dzieci. Między innymi takich rozwiązań użyliśmy przy  generalnej realizacji Centrum Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej przy UKSW – mówi Maciej Jastrzębski.

– Wnętrze budynku zostało przez nas wykonane w przemyślany sposób. Kolorami przewodnimi były żółty i pomarańczowy - wykorzystaliśmy je przy okazji aranżowania oświetlenia, ram okien, dekorów na podłogach i elementów zewnętrznych. Dzięki temu uzyskaliśmy przyjazną przestrzeń dla najmłodszych – dodaje.

W zgodzie z bezpieczeństwem

Kluczowym elementem aranżowania przestrzeni dla małych wychowanków jest bezpieczeństwo. Należy zatem zadbać o wszystkie detale związane m.in. z zapewnieniem odpowiednich podjazdów czy ramp dla niepełnosprawnych. Przy budynkach wielokondygnacyjnych warto pomyśleć również o windach. Dodatkowym elementem zwiększającym bezpieczeństwo jest instalacja monitoringu lub systemów alarmowych. Podłogi wewnątrz budynku powinny zostać wykonane z materiałów antypoślizgowych, odpornych na zarysowania. Dobrze sprawdzą się one również na placach zabaw. Od jakiegoś czasu innowacyjnym materiałem, wykorzystywanym przy planowaniu tego typu miejsc są nawierzchnie poliuretanowe, które amortyzują upadek z przyrządów zabawowych z wysokości do 3 metrów. Są one bezpieczne dla dzieci, charakteryzują się dużą wytrzymałością i elastycznością. Dzięki takiemu rozwiązaniu dzieci nie brudzą się tak jak w przypadku podłoża z piasku czy żwirku.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY