REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Architektura na wieczny odpoczynek

  • Autor: UM Sopot
  • 02 cze 2016 10:50
Architektura na wieczny odpoczynek
Nowy Dom Pogrzebowy na sopockim cmentarzu komunalnym, fot. UM Sopot
Architektura na wieczny odpoczynek
Architektura na wieczny odpoczynek

Sopoccy architekci: Adam Drohomirecki, Karolina Rochman, Jakub Drohomirecki i Marta Trzebicka nakreślili projekt nowego Domu Pogrzebowego, który zbudowany zostanie na sopockim cmentarzu.

REKLAMA

Obiekt będzie nowoczesny, spełniający współczesne standardy. Jego budowa może rozpocząć się już w 2017 roku, zaś zakończyć w pierwszym kwartale 2018 roku. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 4 mln zł.

Według projektu budynek został podzielony na trzy strefy: kaplicę pogrzebową, zaplecze socjalne dla pracowników z wiatą dla pojazdów porządkowych i wiatą dla konia, a w podziemiu znajdą się pomieszczenia chłodni i ubierania zmarłych oraz miejsce z przeznaczeniem na sprzedaż trumien.

Strefy kaplicy i socjalna zostały oddzielone funkcjonalnie pasem zieleni.

- Punktem wyjścia podczas kształtowania bryły budynku były dwa równorzędne założenia: nastrój kaplicy oraz wpisanie bryły w specyfikę otaczającego krajobrazu. We wnętrzu kaplicy podstawowym założeniem było operowanie światłem naturalnym i sztucznym. W nawiązaniu do wnętrza oraz istniejącego ukształtowania terenu i zieleni powstała dynamiczna bryła kaplicy oraz kontrastująca prostą formą część techniczna budynku – wyjaśnia architekt Adam Drohomirecki.

Opracowanie obejmuje swoim zakresem przebudowę i rozbudowę domu pogrzebowego na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie wraz z infrastrukturą techniczną i przebudową ogrodzenia.

Działka objęta opracowaniem jest położona na terenie Cmentarza Komunalnego. Dom pogrzebowy usytuowany jest w południowo-wschodnim narożniku cmentarza. Od strony północnej i zachodniej przylegają tereny cmentarne. Od strony  wschodniej działka graniczy z ul. Sienkiewicza, a od południowej z ul. Malczewskiego.

Projekt zakłada budowę tylko i wyłącznie Domu Pogrzebowego. Nie jest planowana budowa krematorium.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY