REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Architektura w nowym świetle

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 03 mar 2016 10:09
Architektura w nowym świetle
fot. Fotolia

Światło jest jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy tworzeniu koncepcji urbanistycznej i architektonicznej inwestycji. Nowoczesne technologie mogą zwiększyć możliwości jego zastosowania.

REKLAMA

- Bez światła nie ma życia, ale nie ma też koloru, formy i tekstury. Dlatego światło w budowaniu przestrzeni pełni dwie zasadnicze funkcje: użytkową i wizualno-plastyczną - mówi Agnieszka Szczepaniak, z biura projektowego AP Szczepaniak.

Jak wspomina Szczepaniak funkcję użytkową, czyli wykorzystanie promieni słonecznych w projektowaniu architektoniczno-urbanistycznym. - Słońce jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wpływa korzystnie na samopoczucie, pobudza wydzielanie wielu hormonów, umożliwia syntezę witaminy D. Dlatego tak ważne jest wykorzystanie naturalnego światła w miejscach użytku publicznego oraz w przestrzeniach mieszkalnych. Słońce to również energia cieplna, która dzięki nowoczesnym technologiom jest coraz lepiej wykorzystywana w budownictwie - podkreśla architekt. Pełni też funkcję wizualno-plastyczną. - Umiejętne wykorzystanie światła umożliwia zaprezentowanie obiektów (brył) w zupełnie innej perspektywie.  Za pomocą światła można stworzyć nowe formy, podkreślić i wskazać  elementy architektury zasługujące na największą uwagę, podkreślić granice lub wręcz przeciwnie osłabić kontrasty i zatrzeć granice, bazując na zjawisku odbicia i przenikania promieni świetlnych - nadmienia.

Światło naturalne a sztuczne oświetlenie

Kiedy mija czas dostępności promieni słonecznych, do gry wkracza sztuczne oświetlenie, które kreuje i podkreśla urodę miasta po zmierzchu. Wspomniane wcześniej funkcje estetyczne światła w projektowaniu, odnoszą się do jego oddziaływania na percepcję przestrzenną. Umiejscowienie konkretnych powierzchni względem strumienia światła, warunkuje postrzeganie danej bryły w przestrzeni. Zjawiska świetlne zarówno te naturalne, jak i sztuczne pogłębiają efekty widzenia formy architektonicznej. Wzmacniają przekaz w zakresie bryły lub poprzez zanikanie czy deformacje tworzą jej iluzoryczny obraz. Obiekty nie tylko są oświetlane z zewnątrz (jak w przypadku światła dziennego), ale oświetlenie wydobywa się również z ich wnętrza.

Rola światła w odbiorze przestrzeni

Jak istotną rolę pełniło światło w sugestywnym odbiorze przestrzeni widzimy na przykładach: Stonehenge, Świątyń Starożytnego Egiptu, czy Panteonu Rzymskiego. - Ważna jest zarówno barwa, jak i intensywność światła, które jest narzędziem do twórczej prezentacji wnętrz i obiektów architektonicznych. Naturalne światło możemy wprowadzać do wnętrza za pomocą odbicia i załamania fal świetlnych. Przykładem może być projekt Starej Odry Residence (inwestycja zrealizowana we Wrocławiu) i zastosowane w budynku doświetlenie pionu komunikacyjnego poprzez specjalnie zaprojektowany świetlik - mówi architekt.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY