REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Architektura według MVRDV

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 29 wrz 2015 10:27
Architektura według MVRDV
fot. Zespół MVRDV
Architektura według MVRDV
Architektura według MVRDV
Architektura według MVRDV
Architektura według MVRDV
Architektura według MVRDV
Architektura według MVRDV
Architektura według MVRDV
Architektura według MVRDV

“Idea architektury odpowiedzialnej społecznie, Roosevelta 22” to tytuł wystawy najlepszych międzynarodowych projektów holenderskiego biura MVRDV, a jednocześnie tytuł wykładu Natalie de Vries - architektki, współtwórczyni studia projektowego mającego swe realizacje na całym świecie. Oba wydarzenia do zobaczenia podczas Łódź Design Festiwal 8-18 października.

REKLAMA

Projektowanie budynków, szczególnie tych, które będą znajdować się w centrum miast, w ich najbardziej reprezentacyjnym punkcie to wyzwanie nie tylko estetyczne. Budynki biurowe współtworzą w swoim bezpośrednim otoczeniu także przestrzenie publiczne, które jednoczą wszystkie funkcje i potrzeby społeczne. Taki ma być biurowiec Bałtyk, który już za półtora roku stanie w ścisłym centrum Poznania. Budynek zaprojektowała jedna z najlepszych pracowni architektonicznych na świecie: MVRDV. Bałtyk jest naturalną konsekwencją nie tylko potrzeb współczesnego biznesu, ale także częścią większego miastotwórczego konceptu – Roosevelta 22, w którego skład wchodzić będzie: nowo powstający Bałtyk, funkcjonująca od trzech lat Concordia Design – centrum designu oraz społeczna przestrzeń pomiędzy dwoma budynkami nazwana przewrotnie Podwórkiem.

Wystawa „Roosevelta 22 – idea architektury odpowiedzialnej społecznie” zaprezentuje najlepsze międzynarodowe projekty znanej pracowni, a jej zwieńczeniem będzie pierwszy projekt w Polsce: wizualizacja oraz makieta 3D konceptu Roosevelta 22. Oprócz Bałtyku zobaczymy następujące projekty MVRDV: Market Hall, Glass Farm, Pyjama Garden, Silodam, Book Mountain, Mirador, Balancing Barn, Expo 2000.

Wystawa mieści się w zewnętrznym kontenerze umiejscowionym na dziedzińcu Centrum Festiwalowego zaprojektowanym przez NO Natkaniec/Olechnicki – co-architektów Roosevelta 22. Projekt ekspozycji i jej aranżacji nawiązuje do trwającej budowy. Zobaczymy materiały, które z placu budowy na chwilę stały się obiektami na wystawie.

Zarówno architekci MVRDV jak i co-architekci Bałtyku studio Natkaniec / Olechnicki nie korzystają z gotowych rozwiązań, a bieżące projektowanie staje się konsekwencją potrzeb nowego budynku. Okazało się, że wyprodukowanie poza-katalogowych elementów nie jest sprawą prostą i wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy i indywidualnej technologi produkcji. Dzięki współpracy architektów i co-architektów z firmą Pozbruk, specjalnie dla Bałtyku, zaprojektowana została ultra cienka betonowa fasada z wyraźnie odsłoniętymi ziarnami kruszywa. Innowacyjność produktu wykorzystanego w projekcie polegała na stworzeniu elementu o przekroju poprzecznym w kształcie litery „U” przy jednoczesnym ograniczeniu jego grubości. Ponadto sprostano wymogom architektonicznym, określającym użycie i widoczność frakcji kruszywa 8-16 mm, co jest dużym wyzwaniem w prefabrykacie o grubości ścianki wynoszącej zaledwie 30mm. Fragmenty zaprojektowanej i wykonanej specjalnie dla Bałtyku elewacji będzie zaprezentowany na kontenerze mieszczącym wystawę.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY