REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Architektura zintegrowana z tkanką miejską

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 17 lut 2017 10:50
Architektura zintegrowana z tkanką miejską
Joachim Schuessler, architekt Goettsch Partners. Fot. PTWP

Chcemy otwierać nasze obiekty, tak by tworzyły dynamiczne relacje między tym co wewnątrz i na zewnątrz – mówił Joachim Schuessler. Wykład architekta Goettsch Partners o miastotwórczej roli architektury otworzył drugi dzień 4 Design Days.

REKLAMA

Joachim Schuessler jest głównym projektantem w znanej pracowni Goettsch Partners, która ma siedzibę w Chicago. Często prowadzi projekty w Goettsch Partners od koncepcji przez nadzór na wszystkich etapach. Pracował przy wielu projektach biurowych, hotelowych, publicznych czy typu mixed-use na całym świecie, w tym na Bliskim Wschodzie, w Azji i Ameryce Północnej. Jego wykład otworzył drugi dzień 4 Design Days

Joachim Schuessler opowiedział o projektach, które Goettsch Partners zaprojektowało w Chicago i Warszawie. Opowieść o tym, jak opracowywano koncepcje obiektów skupiona była przede wszystkim na tym jak projekty amerykańskiej pracowni respektują otoczenie w jakim powstają.

– Obiekt nad rzeką Chicago to ciekawa realizacja, która musiała wpasować się w położenie między brzegiem rzeki a torami. Stworzyliśmy obiekt z cokołem który swoim kształtem nawiązuje do formy mostu zwodzonego. Powstała też promenada wzdłuż rzeki – mówił architekt.

Joachim Schuessler podkreślał jak ważne jest dziś tworzenie architektury szanującej i umiejętnie wpisującej się w kontekst otoczenia. Szanując je i współtworząc.

Innym przykładem wdrożeń tej idei jest siedziba Zurich Insurance na przedmieściach Chicago. W tym wypadku istotne było – jak pokazywał architekt – umiejętne wykorzystanie z jednej strony zielonego otoczenia, otwarcie na park w pobliżu, co tworzy klimat do pracy w biurze. A z drugiej strony istotne było odseparowanie się od hałaśliwej autostrady biegnącej niedaleko.

Kluczowym projektem Goettsch Partners w Polsce jest z kolei Mennica Legacy Tower. O tym projekcie Schuessler również opowiadał – wskazując jak lobby budynku otwiera się na ulicę, na mieszkańców tej części Warszawy, w której powstanie. Architektura obiektu stworzy plac publiczny z którego korzystać będzie mógł każdy.

– W naszych projektach zawsze staram się doprowadzić do integracji z tkaną miejską. Chcemy otwierać nasze obiekty, tak by tworzyły dynamiczne relacje między tym co wewnątrz i na zewnątrz. Dotyczy to zarówno niskich poziomów, jak i tych wysokich – mówił architekt.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY