REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Awantura o mural w Warszawie, bo promuje przemoc

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 lip 2015 13:54
Awantura o mural w Warszawie, bo promuje przemoc
Pierwsze dzieło Conora Harringtona w Polsce, fot. Street Art Doping
Awantura o mural w Warszawie, bo promuje przemoc
Awantura o mural w Warszawie, bo promuje przemoc

Radny Pragi Północ Jacek Wachowicz oskarża nowo powstały mural Conora Harringtona przy Środkowej 17 w Warszawie o propagowanie przemocy. Praca została wyprodukowana przez Fundację Do Dzieła! w ramach festiwalu Street Art Doping.

REKLAMA

- Jesteśmy przerażeni ignorancją przedstawiciela władzy, który zamiast docenić fakt, że praca tego wybitnego brytyjskiego malarza znalazła się w przestrzeni publicznej Pragi Północ, obnaża swoją niekompetencję i brak zrozumienia istoty sztuki w przestrzeni publicznej - piszą w komunikacie przedstawiciele Fundacji Do Dzieła.

Dodają, że radny nawet nie zasięgnął informacji o tym, że jego dzielnica objęła patronatem działania tegorocznego Street Art Doping.

- Oskarżenie o propagowanie przemocy artysty, który w swym cyklu prac „Fight Club“ zrealizowanych m.in. w Londynie i Nowym Jorku, z niezwykłą lekkością łączy figuratywne malarstwo rodem z XVIII wieku z abstrakcją i elementami charakterystycznymi dla sztuki ulicy, by mówić o współczesnym świecie, jest absurdem. Równie dobrze można by oskarżyć o szerzenie przemocy obraz  Jana Matejko i żądać wycofania rycin „Bitwy pod Grunwaldem“ z podręczników szkolnych - piszą w komunikacie przedstawiciele Fundacji Do Dzieła i dodają, że ubolewają, że street art w Polsce nie jest traktowany jako równoprawna dziedzina sztuki współczesnej, a wciąż kojarzona z „malunkami na zlecenie“.

Przedstawiciele Fundacji podkreślają, że ich zadaniem – jako producentów murali i organizatorów festiwalu -  jest  znalezienie odpowiednich przestrzeni do prac, zapewnienie jak największego komfortu pracy artystom oraz możliwie nieograniczonej wolności wypowiedzi artystycznej.

Do tej pory Fundacja wyprodukowała kilkadziesiąt prac m.in. Cyrcle przy ul. Widok, Satone przy ul. Chłodnej, Phlegm przy ul. Mińskiej, 1010 przy ul. Mackiewicza, Pixel Pancho przy ul. Dobrej czy Sepe, Chazme, Nawer i Roem przy pasażu Wiecha.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY