REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Aż 70 mln zł na rozbudowę kampusu UMCS

  • Autor: PAP
  • 03 kwi 2018 15:46
fot. shutterstock

70 mln zł otrzymał z budżetu państwa Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na rozbudowę uczelnianego kampusu. Do 2020 r. powstaną tu nowe siedziby dla dwóch instytutów i jednego wydziału oraz akademickie centrum sportowe.

REKLAMA

"Ta inwestycja i rozwój nie tylko UMCS-u, także wszystkich pozostałych uczelni woj. lubelskiego to jest ogromna szansa dla tego regionu. Lublin już dzisiaj jest jednym z najważniejszych miast akademickich Polski" - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin, który we wtorek w Lublinie podpisał z władzami UMCS umowę w sprawie dofinasowania.

Podkreślił, że nauka i uczelnie "mogą być kołem zamachowym rozwoju tego regionu", a UMCS poprzez takie inwestycje dopełnia "pewien pakiet warunków" niezbędnych do tego, żeby stał się jedną z wiodących uczelni w Polsce pod względem poziomu i jakości kształcenia.

Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski powiedział, że planowane inwestycje dotyczą kampusu zachodniego uczelni i będą kosztowały łącznie ponad 106 mln zł.

W kampusie wybudowane zostaną nowe siedziby dla wydziału politologii i instytutu psychologii, które obecnie mieszczą się w zabytkowych (przeznaczonych na sprzedaż) pałacach oraz nowy budynek dla instytutu pedagogiki, którego obecna siedziba jest w złym stanie.

Budynek, w którym mieści się obecnie wydział politologii - zabytkowy pałac Lubomirskich, usytuowany w centrum Lublina - będzie siedzibą Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

W kampusie wybudowane zostanie także Akademickie Centrum Sportowe, w którym znajdą się m.in. hala do gry w koszykówkę i siatkówkę. Inwestycja obejmuje też modernizację sali widowiskowej w Akademickim Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka".

"Tak kompleksowa inwestycja pozwoli nam oferować świetne warunki. Ta uczelnia będzie miała duże szanse konkurować z innymi czołowymi uczelniami" - powiedział prof. Michałowski.

Przyznane dofinasowanie dla UMCS będzie wypłacane w ciągu najbliższych trzech lat: w 2018 r - 30 mln zł, w 2019 r. - 25 mln zł, w 2020 r. - 15 mln zł. Nowoczesne budynki mają być gotowe w roku akademickim 2019/2020.

Jarosław Gowin we wtorek spotkał się także z przedstawicielami środowiska akademickiego Lublina, aby przedstawić założenia reformy szkolnictwa wyższego (tzw. Konstytucji dla Nauki). Wicepremier podkreślił, że ta jedna ustawa zastąpi cztery obecnie funkcjonujące, "a ogólny wolumen przepisów jest o ponad połowę mniejszy niż te, które obecnie obowiązują". "Nie będzie tak jak dzisiaj, że ustawa reguluje wszystko, bierze środowisko akademickie za rękę i prowadzi krok po kroku" - powiedział.

Podkreślił, że zdecydowanie wzrośnie autonomia uczelni. "Zatem wzrośnie także odpowiedzialność. Kwestia ustroju uczelni to będzie kwestia państwa odpowiedzialności" - mówił Gowin do zebranych.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY