REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bank Polski łączy formy i style. Modernę czeka wyzwanie

  • Autor: UM Gdynia
  • 26 sty 2017 09:39
fot. Fotolia

Historyczny budynek Banku Polskiego u zbiegu ulic 10 Lutego i 3 Maja w Gdyni, zmienił właściciela, który szykuje dla zabytku nowe funkcje. To wyzwanie dla firmy Moderna mającej na koncie m.in. budowę kamienicy Baltiq Plaza przy ulicy Świętojańskiej.

REKLAMA

Bank Polski mieszczący przy ul. 10 Lutego 20/22 został zaprojektowany w 1927 roku przez Stanisława Filasiewicza a jego budowę ukończono dwa lata później. Według oceny prof. Marii Sołtysik łączy formy klasycyzmu akademickiego z formami neorenesansowymi. To, co jest poza zasięgiem wzroku przechodniów, to wyjątkowe wnętrza obiektu - sala operacyjna i reprezentacyjne schody we wnętrzu budynku utrzymano w stylu Art Deco.

- Bank Polski to bardzo ciekawy obiekt architektoniczny. Nie jest on budynkiem modernistycznym, choć nasze miasto głównie szczyci się tym stylem, ale interesującym obiektem historycznym w tak dobrej klasie, który powstał w Gdyni. Nabycie go przez takiego dewelopera jak Moderna, który znany jest nie tylko w naszym mieście z ciekawych realizacji, daje nadzieję, że obiekt, który niestety w ostatnich latach niszczał, będzie uratowany - komentuje wiceprezydent Gdyni Marek Stępa.

Można również zastanawiać się, jaka architektura pojawi się na przylegającej do gmachu wolnej działce, należącej do tej samej nieruchomości. - Plan zagospodarowania przestrzennego tej części Gdyni przewiduje w tym miejscu zabudowę i przyznam, że z zaciekawieniem czekam na efekt pracy architektów. Dotychczas w takich realizacjach, jak: kamienica Moderna na placu Kaszubskim, Baltiq Plaza na Świętojańskiej czy Lighthouse na Wzgórzu Świętego Maksymiliana firma wykazała się bardzo interesującymi efektami. To miejsce zasługuje na taką realizację. Jestem dobrej myśli - przyznaje wiceprezydent Stępa.

Budynek wraz z działką został wpisany do rejestru zabytków 11 lipca 1984 roku pod numerem 1061. - Dlatego prace konserwatorskie będą dużym wyzwaniem dla inwestora. Przywrócenie świetności temu miejscu będzie dla nas niezwykłym zaszczytem i wyzwaniem. Zabytkowy, wielkiej urody obiekt, zlokalizowany w sercu Gdyni, zostanie odrestaurowany z wielką pieczołowitością i nabierze dawnego blasku - komentuje Adam Małaczek, prezes zarządu Moderna i dodaje, że pod uwagę brane są funkcje hotelowe, restauracyjne, ale także biurowe i mieszkaniowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY