REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Basen jak rajska plaża - największy na świecie i powstał w Polsce

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 sie 2015 11:21
Basen jak rajska plaża - największy na świecie i powstał w Polsce
Basen w technologii Biodesignpools, fot. Garden
Basen jak rajska plaża - największy na świecie i powstał w Polsce
Basen jak rajska plaża - największy na świecie i powstał w Polsce
Basen jak rajska plaża - największy na świecie i powstał w Polsce
Basen jak rajska plaża - największy na świecie i powstał w Polsce

Biodesignpools to włoska technologia, pozwalająca na tworzenie basenów z dowolnie modelowaną linią brzegową i indywidualnym kształtem, które mogą imitować egzotyczne plaże czy alpejskie jeziora. Co ciekawe, największy tego typu akwen na świecie powstał w... Polsce, w miejscowości Osiek k. Oświęcimia.

REKLAMA

Budowa basenu w Osieku rozpoczęła się 7 stycznia br. Prace nad nim dobiegły właśnie końca – akwen napełniono już wodą, w połowie sierpnia odbył się odbiór techniczny i niebawem zostanie już oddany do użytku. Do jego budowy Garden wykorzystał prawie 200 ton piasku kwarcowego w kolorze Goa i ponad 9,5 tony żywicy.

­- Relatywnie krótki czas realizacji tej inwestycji to w dużej mierze zasługa łagodnej zimy, która pozwoliła na wiele działań przy teoretycznie niesprzyjających warunkach - w tym na stworzenie instalacji w gruncie (zbiorniki wyrównawcze w postaci 3 cystern polietylenowych o objętości 100 m3 każda) – wyjaśnia Marek Ignatowicz z firmy Garden, dystrybutor technologii Biodesignpools w Polsce.

To, co zwraca szczególną uwagę, to ponadprzeciętny rozmiar basenu. Składa się on z dwóch kąpielisk: brodzika o powierzchni 120 mkw. oraz dużo większego basenu głównego zajmującego aż 1350 mkw. Co istotne, jest to największy tego typu obiekt nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Akwen otacza strukturalna plaża, która powstała bezpośrednio na gruncie, bez betonowego podłoża o grubości 4 cm. Wykończono ją piaskiem kwarcowym połączonym specjalną żywicą (podobną jak wewnątrz kąpieliska). Całość uatrakcyjniają umieszczone na żywicznej powierzchni kwarcu płatki masy perłowej.

Basen powstał na terenie budujących się od 3 lat hotelu i restauracji. Jak mówi Beata Klęczar, inwestor, obiekt mieści się w urokliwej wiosce, nad pięknym zalewem, otoczonym starymi drzewami.

- Nie mieliśmy wątpliwości, że całość musi się harmonijnie komponować z tym miejscem. Uznaliśmy, że dużym błędem byłoby ingerować w przyrodę i otaczający krajobraz – przyznaje.

Stąd właśnie wybór technologii Biodesignpools, pozwalającej tworzyć baseny dopasowane do wizji inwestora - z dowolnie modelowaną linią brzegową i indywidualnym kształtem, mogące imitować egzotyczne plaże czy alpejskie jeziora.

Zdaniem Marka Ignatowicza, oprócz względów wizualnych, dużą rolę odgrywa tu także trwałość stosowanych rozwiązań. Akweny budowane są bowiem w specjalnym, opatentowanym systemie strukturalnym, na który składa się żywiczne, kwarcowe wykończenie wraz z osprzętem hydraulicznym. Do tego każdy z basenów posiada 10-letnią gwarancję.

- W tym wypadku specjalnie wymodelowany wykop wykładany jest wodoodporną, elastyczną i trwałą warstwą. Następnie z wielką dokładnością ręcznie umieszcza się naturalny granulat z kamienia i wykończenie żywiczne, które zawiera system konstrukcyjny z wytrzymałej siatki. Dzięki takiej technologii ruchy tektoniczne ziemi nie wpływają na uszkodzenia hydroizolacji, jakie często występują w tradycyjnych żelbetonowych basenach – dodaje przedstawiciel Gardenu.

Podobał się artykuł? Podziel się!REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY