REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bazylika Mariacka szykuje się na rewolucję

  • Autor: PAP
  • 28 wrz 2017 16:42
Bazylika Mariacka szykuje się na rewolucję
fot. pixabay.com

Miasto Gdańsk będzie - w ramach wieloletniego programu - wspierać remonty i prace konserwatorskie w Bazylice Mariackiej. W ciągu ośmiu lat samorząd przekaże na ten cel 7,4 mln zł dotacji. Będzie to kolejne wsparcie miasta na rzecz przywracania świetności temu zabytkowi.

REKLAMA

O uruchomieniu przez samorząd wieloletniego programu poinformowano w czwartek na konferencji prasowej zorganizowanej w Bazylice. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wyjaśnił, że począwszy od 2018 roku miasto będzie przekazywać gospodarzom świątyni pulę środków, które "mają pozwolić proboszczowi i fachowcom przywracać do świetności różne detale Kościoła Mariackiego".

Jak zaznaczył Adamowicz, w 2018 roku będzie to suma 400 tys. zł, a w każdym kolejnym roku trwania projektu - milion złotych. Prezydent Gdańska dodał, że dzięki takiemu systematycznemu wsparciu gospodarze kościoła, będą mogli spokojnie planować działania na kolejne lata.

Adamowicz wyjaśnił, że wieloletni program "jest projektem bezprecedensowym". "Do tej pory miasto Gdańsk nie brało na siebie takiego finansowego zobowiązania wobec innej osoby prawnej (…), ale Bazylika Mariacka jest tego warta" - powiedział Adamowicz.

Proboszcz Bazyliki Mariackiej ksiądz prałat Ireneusz Bradtke wyjaśnił, że przekazywane systematycznie przez samorząd środki pozwolą planować kolejne prace konserwatorskie w świątyni, w tym te przy obiektach stanowiących wyposażenie Bazyliki. Dodał, że do każdego miliona złotych przekazanego przez miasto, Bazylika co roku planuje dołożyć około 300 tys. zł pozyskanych samodzielnie.

Proboszcz przypomniał, że przy świątyni działa składająca się z naukowców rada konserwatorska. "Zadaniem rady jest wyznaczanie kierunków działań, które są konieczne do podjęcia w celu dobrego zachowania i ratowania tego bezcennego zabytku" - wyjaśnił proboszcz. Dodał, że zakres prac konserwatorskich w kolejnych latach będzie konsultowany z miejskim konserwatorem zabytków.

W czwartek przedstawiciele samorządu podpisali też z gospodarzami świątyni umowę na pożyczkę w wysokości 500 tys. zł, które to środki mają zostać przeznaczone na wymianę instalacji elektrycznych, alarmowych, przeciwwłamaniowych itp. Jak wyjaśnił ks. Bradtke, prac tych nie można było sfinansować z unijnych dotacji, które pozyskała świątynia, a trzeba je wykonać bardzo pilnie, bo "instalacja elektryczna w Bazylice pochodzi z lat 60.". Proboszcz zaznaczył, że pożyczka zostanie spłacona w ciągu 10 lat.

Wiosną br. w Bazylice ruszyły szeroko zakrojone prace konserwatorskie. Gros z nich ma zakończyć się w grudniu przyszłego roku. Prace obejmą elewacje, dachy, posadzki i ołtarz główny kościoła. Mają one pochłonąć 21,6 mln zł. Na sumę tą składa się ponad 18 mln zł dofinansowania z UE, 2,5 mln zł dotacji z budżetu Gdańska oraz ok. 1 mln zł przekazany przez Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki Mariackiej i wspólnotę parafialną.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY