REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

BBGK Architekci stworzyli filmową opowieść o Muzeum Katyńskim

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 10 sie 2017 11:50
Film o Muzeum Katyńskim, zrobiony przez Unit80 i GoldenSubmarine fot. printscreen youtube Katyn Museum

Muzeum Katyńskie autorstwa BBGK Architekci, Jerzego Kaliny i Krzysztofa Langa jest próbą znalezienia wyważonego języka narracji dla obiektu martyrologicznego i wpisania go w trudny i słabo powiązany z zagadnieniem kontekst Cytadeli.

REKLAMA

W odważny sposób, architekci weszli w przestrzeń Kaponiery i jej okolic z własną architekturą, którą nie próbowaliśmy się upodabniać do historycznej zabudowy fortyfikacyjnej. Te działania doceniło m.in jury tegorocznej edycji konkursu ​EU Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Award, uznając Muzeum Katyńskie za jeden z pięciu najlepszych budynków w Europie. Sukces muzeum doczekał się wiele publikacji i zwrócił uwagę światowych krytyków architektury, którzy podkreślali znaczenie fizycznego doświadczenia z przestrzenią.

Architekci rozumiejąc, że zdjęcia budynku nie wyrażają istoty i złożoności architektury, postanowili stworzyć filmową opowieść o Muzeum Katyńskim. Do współpracy zaprosili warszawską agencję GoldenSubmarine oraz krytyka architektury Marcina Szczelinę, któremu powierzyliśmy merytoryczną część projektu.

- Chcieliśmy stworzyć uniwersalną opowieść o przestrzeni, która łączy w sobie bolesną przeszłość i dynamiczne, współczesne czasy. W naszym filmie oferujemy pewnego rodzaju wycinek doświadczenia, jakiego można doznać spacerując po kompleksie muzealnym. Skupiając się na architektonicznych detalach, świetnie wkomponowanych w stary budynek Cytadeli, odkrywamy przed widzem całe spektrum ukrytych emocji i osobistych historii. Na tyle, by miał on ochotę przeżyć je w pełni na żywo - mówi Elżbieta Skowron z GoldenSubmarine.

Film powstał dzięki wsparciu Wienerberger Polska, PBM​Południe, PERI Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY