REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Będzie konkurs na nową siedzibę Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

  • Autor: PAP
  • 28 gru 2015 11:00
Będzie konkurs na nową siedzibę Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
Gdańsk, fot. kishjar?, flickr.com

Na przełomie wiosny i lata 2016 r. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska ogłosi otwarty konkurs architektoniczny dotyczący budowy nowej siedziby muzeum, która miałaby się znaleźć na terenie pochodzącej z XV wieku Twierdzy Wisłoujście.

REKLAMA

"Twierdza Wisłoujście to zabytek wyjątkowej klasy. Jedyne w Polsce fortyfikacje o charakterze morskim, które broniły przez wieki przed najeźdźcami dostępu do Gdańska, największego portu na Bałtyku, okna na świat Rzeczypospolitej. Są tu dobrze zachowane budowle od XV wieku aż po wiek XIX" - powiedział nowy dyrektor MHMG Waldemar Ossowski, który objął tę funkcję z początkiem grudnia.

Wyjaśnił, że w przyszłym roku muzeum rozpocznie prace studyjno-koncepcyjne w sprawie powstania nowej placówki muzealnej, a ich pierwszym etapem będzie ogłoszenie otwartego konkursu architektonicznego.

"To ten konkurs powinien rozstrzygnąć, czy powstanie w przyszłości nowy, duży gmach, w którym opowiadać będziemy w nowoczesny sposób o historii miasta Gdańska; czy też zwycięży skromniejsza formuła pawilonu wystawienniczego. W istniejących obecnie kilku siedzibach Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, znajdujących się w zabytkowych budynkach, gdzie nie ma dużych sal wystawienniczych, nie ma dziś szans na zorganizowanie ekspozycji na miarę XXI wieku" - nadmienił Ossowski.

Nowa siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska ma być umiejscowiona w południowej części Szańca Wschodniego, przylegającego bezpośrednio do Twierdzy Wisłoujście.

"Taka lokalizacja pozwoliłaby też na wyprowadzenie masowego ruchu turystycznego z centrum Gdańska, koncentrującego się dziś głównie wokół Długiego Targu i Głównego Miasta" - uważa dyrektor MHMG.

W ramach promocji morskiego dziedzictwa Gdańska 9 lipca 2016 r. w Twierdzy Wisłoujście planowane jest plenerowe widowisko upamiętniające XVII-wieczną bitwę morską.

"W nocy z 6 na 7 lipca 1628 r. król szwedzki przeprowadził desant na okręty królewskiej floty stacjonujące w tym czasie obok Twierdzy Wisłoujście. Wydarzenie to przeszło do historii pod nazwą Bitwy pod Latarnią. W wyniku tego ataku dwie polskie jednostki zatonęły. Mimo tych strat, lata te są szczytowym okresem rozwoju floty Zygmunta III Wazy - jego kilkanaście okrętów stacjonowało wówczas na stałe przy Twierdzy Wisłoujście" - objaśnił szef gdańskiego muzeum.

Spektakl przypominający Bitwę pod Latarnią i dzieje Twierdzy Wisłoujście odbędzie się z wykorzystaniem nowoczesnej technologii - mappingu 3D, czyli trójwymiarowych wizualizacji wyświetlanych na murach i fasadzie fortyfikacji.

Ossowski zapowiedział także, że wiosną 2016 r. wokół Twierdzy Wisłoujście rozpoczną się prace archeologiczne z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń hydrograficznych. "Tego typu podwodne badania archeologiczne w tym rejonie nie były jeszcze nigdy przeprowadzane" - podkreślił.

"Spodziewam się tu jakichś znalezisk. Mogą być np. pozostałości Bastionu Puckiego oraz resztki pomostów, do których dobijały statki. Pamiętajmy, że przez stulecia był tu duży ruch żeglugowy. Miała miejsce bitwa morska, jak też i inne działania wojenne. Niewykluczone, że uda się znaleźć resztki jakiegoś wraku" - nadmienił Ossowski.

Twierdza Wisłoujście położona jest na prawym, wschodnim brzegu Martwej Wisły, naprzeciwko Nowego Portu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY