REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bellona się zmienia - przywracają walory użytkowe i estetyczne

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 08 lut 2016 13:05
Bellona się zmienia - przywracają walory użytkowe i estetyczne
Bellona, fot. Ghelamco
Bellona się zmienia - przywracają walory użytkowe i estetyczne
Bellona się zmienia - przywracają walory użytkowe i estetyczne
Bellona się zmienia - przywracają walory użytkowe i estetyczne

Ghelamco prowadzi prace związane z odrestaurowaniem dawnego budynku Domu Wydawniczego Bellona. Jak informuje, nie ma żadnych planów inwestycyjnych związanych z budynkiem, mimo że obecny plan zagospodarowania przestrzennego umożliwia dobudowanie do Bellony 140-metrowego wieżowca.

REKLAMA

Bellona, położona u zbiegu ulic Towarowej i Grzybowskiej, została wybudowana w latach 1949-1958 dla Wojskowych Zakładów Graficznych. Budynek został częściowo wpisany do rejestru zabytków. Pod ochroną konserwatora znajdują się elementy architektury takie jak elewacja północna, południowa i zachodnia oraz hol parteru wraz z główną klatką schodową. Jak informuje deweloper, tylko te fragmenty zachowane zostały w oryginalnym stanie. Pozostałe części budynku uległy znacznym przekształceniom lub rozbiórce, w wyniku których utraciły szczególne wartości zabytkowe predysponujące do wpisania do rejestru zabytków.

W budynku Bellony wymieniono wszystkie okna. Teraz deweloper przystąpił do końcowych prac związanych z renowacją elewacji, by przywrócić w pełni jej walory użytkowe, estetyczne i artystyczne. W planach jest także remont wnętrz. Koszt dotychczasowych prac szacuje się na blisko 3 miliony złotych.

W czteropiętrowym budynku wymieniono aż 398 okien i trwają finalne prace związane z renowacją elewacji. W kolejnych miesiącach prowadzone będą intensywne prace nad renowacją wnętrz. Pod nadzorem konserwatora zostaną odświeżone posadzki i schody. Wejście główne oraz recepcję czeka generalny remont. Zaplanowano nowe, wzbogacone oświetlenie oraz odnowienie tzn. ciągów komunikacyjnych, czyli wszystkich korytarzy, holi i klatek schodowych.

Na paterze budynku powstaną lokale o funkcjach usługowych, a na piętrach utrzymane zostaną pomieszczenia biurowe. Cały budynek zostanie włączony w aranżację placu Europejskiego. Ukończenie prac związanych z renowacją Bellony planowane jest jeszcze w tym roku.

- Bellona znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie naszych inwestycji, dlatego postanowiliśmy przywrócić budynek do dawnej świetności i jednocześnie wkomponować go w zielone tło placu Europejskiego. Bellona zachowa swoje funkcje biurowo-usługowe, zadbamy także o jej najbliższe otoczenie – odnowimy sąsiadujące chodniki, powierzchnię parkingową, posadzimy tu drzewa i krzewy - podsumowuje Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.

W Bellonie cały czas pracują najemcy, budynek jest w 100 proc. wynajęty.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY