REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bez dobrego planu nie ma rozwoju miasta

  • Autor: portalsamorzadowy.pl
  • 02 mar 2016 13:12
Bez dobrego planu nie ma rozwoju miasta
Teobald Jałyński, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury w Jaworznie

Dobrze zrobiony plan miejscowy zawsze uwzględnia, że gdzieś się buduje mieszkaniówkę, gdzieś usługi podstawowe, a gdzieś usługi szczebla wyższego. To oczywiście pociąga za sobą pewne zobowiązania finansowe, ale mamy do wyboru – albo mamy plan i panujemy nad przestrzenią, albo go nie mamy i nie panujemy, a skutki tego mogą być w przyszłości jeszcze bardziej kosztowne. Bez planu i dobrze zrobionego, aktualizowanego studium nie wyobrażam sobie rozwoju miasta – mówił Teobald Jałyński podczas 4 Design Days.

REKLAMA

Na rozlewanie się miast patrzymy nie tyle w kategoriach przestrzennych, co raczej przez pryzmat kosztów. Dla nas każdy zbędny obszar aktywności budowlanej podnosi koszty obsługi dróg, wywożenia śmieci, ceny wody, ścieków. Im miasto bardziej zwarte, tym lepiej mu to robi – mówił Teobald Jałyński, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury w Jaworznie.

Jak sprawić, aby mieszkańcy nie przenosili się do nowych osiedli na obrzeża miast, lecz pozostawali, korzystali z istniejącej infrastruktury miejskiej? - zastanawiali się uczestnicy debaty „Projektowanie miasta – chaos przestrzenny kosztuje”, która odbyła się w ramach 4 Design Days. Najbardziej oczywista odpowiedź jest taka, która mówi, że sposobem na to jest uczynienie centrum miasta bardziej przyjaznym dla mieszkańców. Wśród sprzyjających temu działań wymienia się rewitalizacje budynków i terenów zielonych, usprawnianie systemu komunikacji publicznej, rozbudowę ścieżek rowerowych, inwestycje w infrastrukturę rekreacyjną oraz jej pomysłowe wykorzystanie. Jak przekonuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, bardziej przyjazna przestrzeń publiczna to klucz do tego, aby mieszkańcy pozostawali w mieście. Nie wszyscy są jednak przekonani, że to wystarczy.

– Nie stworzymy miasta, restaurując go, tylko stwarzając warunki do mieszkania. Poprawa infrastruktury i środowiska życia to jedno, ale równie ważnym jak budowanie infrastruktury jest tworzenie miejsc pracy. Bez tego miasto umrze, bo nie będzie miało środków, by budować infrastrukturę społeczną – ocenia Mirosław Hegemajer, główny architekt Lublina. Jego zdaniem jednym z głównych problemów, z jakimi mierzą się obecnie miasta, jest to, że wiele osób chciałoby korzystać z infrastruktury miejskiej, ale już swoje podatki woli płacić gdzie indziej, np. w gminach podmiejskich.

Przeczytaj więcej: Bez planu nie ma rozwoju miasta

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY