REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bez dotacji na Młyny Rothera. Co z ich rewitalizacją?

  • Autor: UM Bydgoszcz
  • 26 lut 2016 10:25
Bez dotacji na Młyny Rothera. Co z ich rewitalizacją?
Wizualizacja koncepcji inwestycji Młyn Rothera w Bydgoszczy, fot. Nizio Design International

Brak dotacji na roboty i prace budowlano-konserwatorskie w Młynie Rothera i przyległych spichrzach. Jednak Bydgoszcz będzie się odwoływać od decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REKLAMA

Jak informuje oficjalny portal miejski Bydgoszczy, obecnie trwają prace nad projektem  zmiany sposobu użytkowania Młyna Rothera na wielofunkcyjny obiekt usługowy. Rewitalizacja dawnych przestrzeni kompleksu zbożowego ma polegać na przekształceniu ich w przestrzenie umożliwiające prowadzenie działalności o różnym zakresie programowym z możliwością komercyjnego wykorzystania części obiektów. To wrocławska pracownia Łukasza Szlepera zaprojektuje przebudowę według koncepcji opracowanej przez Nizio Design International. Znajdą się w nich „Ogrody wody”, czyli Centrum Innowacyjnej Edukacji.

Koszt inwestycji szacowny jest na ok. 50 mln zł. W budżecie na 2016 rok na Młyn Rothera zabezpieczono 14,4 mln zł. Miasto starało się uzyskać dotacje w kwocie 6,5 mln zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bydgoski wniosek pozostał bez żadnego wsparcia. Między innymi ze względu na rażąco  niską „ocenę strategiczną" projektu miasto będzie odwoływać się od tej decyzji. Bobecnie na koszt miasta prowadzone są roboty zabezpieczające. Ich zakończenie planowane jest jeszcze wiosną. Ułatwią one późniejsze prowadzenie prac budowlano-konserwatorskich - informuje oficjalny portal miejski Bydgoszczy.

Młyny Rothera to zespół nieruchomości, które powstały w latach 1849-1851. Do lat 90. budynek pełnił funkcję magazynu. Następnie trafił w prywatne ręce. Na Młyny Rothera składają się trzy bryły: budynek główny oraz skrzydła (zachodnie i wschodnie). Obiekt objęty jest ochroną konserwatorską i wpisany do rejestru zabytków.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY