REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bezpłatna Archimapa - przewodnik po architekturze stolicy

  • Autor: PAP
  • 25 mar 2015 14:23
Bezpłatna Archimapa - przewodnik po architekturze stolicy
fot. Fotolia

Archimapa przedstawia siedem najciekawszych, często nieopisanych wcześniej zagadnień z zakresu architektury Warszawy XX wieku, z których każde stanowi tematyczną propozycję zwiedzania miasta. Jest to dwujęzyczny multimedialny przewodnik po warszawskiej architekturze.

REKLAMA

Archimapa powstała na podstawie cenionej serii map wydawanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego w formie drukowanej. Od końca lutego 2015 r. dostępna jest na urządzenia mobilne z systemem Android, iOS oraz Windows.

- Jest dla tych, którzy nie znajdują czasu, by regularnie uczestniczyć w wykładach o architekturze Warszawy, a interesują się miastem, jego architekturą i twórcami - czas na zajrzenie do telefonu podczas podróży do pracy czy na zakupy zawsze się znajdzie - tłumaczy w rozmowie z PAP Agnieszka Szulejewska, kierownik Działu Projektów Kulturalnych Instytutu Stefana Starzyńskiego o. Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Przekładanie wydawnictw fizycznych na język aplikacji jest nie tylko częścią dziejącego się od jakiegoś czasu procesu digitalizacji zbiorów muzeów, ale wyjściem naprzeciw potrzebom i zwykłej wygodzie użytkowników. Zajmujemy się promocją wiedzy o Warszawie i chcemy tą wiedzą dzielić się z jak największą ilością użytkowników - pozwalając, by to oni decydowali o czasie i miejscu w którym będą odkrywać Warszawę - dodaje Szulejewska.

Dzięki aplikacji każdy może samodzielnie zaplanować trasę (zwiedzanie, wycieczki, spacery), znajdując w niej nie tylko informacje o architekturze, projektantach i historii ponad czterystu obiektów, ale również szczegóły dotyczące ich dostępności. Geolokalizacja pozwala korzystającym z niej użytkownikom łatwo znaleźć niejednokrotnie ukryte miejsca i poruszać się z większą swobodą w miejskiej przestrzeni. Bogaty materiał ilustracyjny ułatwia identyfikację zaznaczonych na mapie obiektów oraz miejsc.

Opisy tras przygotowali: Warszawa niezaistniała 1944, Architektura Warszawy 20-lecia międzywojennego 1918-1939, Warszawski socrealizm 1949-1956 - Grzegorz Piątek, Jarosław Trybuś; Dziedzictwo architektury Warszawy lat 1945-1989 - Maria Sołtys, Marek Kuciński; Żydowskie dziedzictwo. Warszawa, Falenica, Otwock - Beata Chomątowska; Ancymapa. Warszawa dla dzieci - Sylwia Chutnik; Mozaiki warszawskie - Paweł Giergoń.

- Aplikacja Archimapa jest bodajże pierwszym w Polsce przykładem przeniesienia projektu pierwotnie drukowanego na aplikację mobilną przy całkowitym wykorzystaniu możliwości, jakie dają te urządzenia. To także wyjątkowe, że Muzeum zdecydowało się zaoferować swój produkt na wszystkie wiodące platformy mobilne, dzięki czemu większość użytkowników smartfonów będzie mogło korzystać z aplikacji - wyjaśnia Zuzanna Stańska, właścicielka firmy Moiseum, która zrealizowała aplikacje

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY