REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Białystok ma pomysł na upamiętnienie dawnego cmentarza

  • Autor: PAP
  • 12 maj 2016 15:38
Białystok ma pomysł na upamiętnienie dawnego cmentarza
Białystok, fot. Fotolia

Gotowa jest koncepcja upamiętnienia dawnego cmentarza ewangelickiego na Siennym Rynku w Białymstoku. Stanie tam artystyczna instalacja - sarkofag z dwudziestoma płaskorzeźbami autorstwa Jarosława Perszki.

REKLAMA

W połowie 2016 r. będzie ogłoszony przetarg na dokumentację projektową. Prace na Siennym Rynku mają być przeprowadzone w latach 2016-2017. Miasto ma zarezerwowane w tegorocznym budżecie na ten cel 900 tys. zł., ale koszty przedsięwzięcia określą przetargi.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że oprócz sarkofagu z płaskorzeźbami na Siennym Rynku będą też ustawione ławki, pojawi się zieleń, alejki spacerowe na planie krzyża.

Autor koncepcji upamiętnienia Jarosław Perszko, mówił w czwartek dziennikarzom, że kierował się tym, że w przestrzeni, która będzie służyła upamiętnieniu dawnego cmentarza, nie powinna się znaleźć jakaś forma zbyt duża, zbyt monumentalna, ale "czytelna". Perszko powiedział, że płaskorzeźby, które powstały już wcześniej, znajdą się w monumencie, który będzie pełnić rolę sarkofagu, krypty szczątków, których ekshumacja w tym miejscu jest planowana. Stanie też tablica informacyjna o historii tego miejsca.

Ekshumacje mają objąć tylko fragment, gdzie będzie stawiany obelisk w formie rozsuniętego prostopadłościanu (obszar 10 na 10 metrów). Pod monumentem ma się znaleźć krypta, w której będą złożone szczątki. Zgodę na to wydała parafia ewangelicko-augsburska w Białymstoku.

Cmentarz ewangelicki na Siennym Rynku powstał w XVIII w. (najprawdopodobniej w 1794 roku). Powszechna wiedza wśród mieszkańców na ten temat jest mała. Nawet prezydent Tadeusz Truskolaski mówił w czwartek, że jeszcze 10 lat temu nie wiedział, że istniał tam cmentarz. W 2015 r. po decyzji miasta na Siennym Rynku przestał funkcjonować parking i podjęto decyzje o upamiętnieniu cmentarza. Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki mówił w czwartek, że upamiętnienie to przypomnienie o historii tego miejsca, "która przez wiele lat była historią zapomnianą".

Cmentarz ewangelicki odkryto podczas robót drogowych w 2010 roku, wtedy na Rynku Siennym i ul. Młynowej natrafiono na pierwsze fragmenty ludzkich kości. W trakcie prac archeologicznych odkryto blisko 400 grobów, a szczątki pochowano na cmentarzu ewangelickim, położonym w innej części miasta.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY