REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Biblioteka Kaisa-talo w najwyższym zielonym standardzie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 25 kwi 2016 10:58
Biblioteka Kaisa-talo w najwyższym zielonym standardzie
fot. NSG Group
Biblioteka Kaisa-talo w najwyższym zielonym standardzie
Biblioteka Kaisa-talo w najwyższym zielonym standardzie
Biblioteka Kaisa-talo w najwyższym zielonym standardzie
Biblioteka Kaisa-talo w najwyższym zielonym standardzie

Biblioteka Kaisa-talo w Helsinkach jest przykładem współczesnej architektury użyteczności publicznej, zaprojektowanej z najwyższą dbałością o komfort użytkowników oraz środowisko naturalne.

REKLAMA

Odpowiednio dobrane przeszklenia zapewniają studentom i pracownikom dogodne warunki do pracy i nauki. Przyczyniają się także do spełnienia najwyższych wymagań stawianych nowoczesnej „zielonej” architekturze w zakresie doświetlenia naturalnym światłem, ochrony przed hałasem oraz efektywności energetycznej.

Nowy gmach Biblioteki Głównej Uniwersytetu w Helsinkach Kaisa-talo powstał w samym sercu historycznej części miasta. Budynek zaprojektowany przez pracownię Anttinen Oiva Arkkitehdit Oy został doskonale zintegrowany z otoczeniem, zarówno pod względem konstrukcji, wysokości, jak i zastosowanych w nim materiałów. Ceglana fasada z rozmieszczonymi równomiernie niewielkimi kwadratowymi oknami idealnie wkomponowuje obiekt w kontekst istniejącej zabudowy. Regularny układ okien przełamują duże, sięgające kilku kondygnacji łukowe przeszklenia, harmonijnie korespondujące z zakrzywioną linią ulicy. Architektoniczna koncepcja elewacji znalazła odzwierciedlenie w opartych na okrągłych formach, rozwiązaniach wewnątrz obiektu. Najwyższą jakość rozwiązań i materiałów przyjaznych środowisku naturalnemu potwierdza uzyskany przez bibliotekę prestiżowy certyfikat LEED na poziomie złotym. 

Projekt biblioteki zakładał maksymalny dostęp naturalnego światła do wnętrz, czego potwierdzeniem jest duża ilość przeszkleń i staranny dobór produktów o wysokiej przepuszczalności światła.

Dzięki nim studenci i pracownicy mogą cieszyć się komfortowymi warunkami do pracy i nauki, a także imponującym widokiem na historyczne budynki i tętniące życiem miasto.

- Naturalne światło i nieograniczony widok na zewnątrz mają bezpośredni wpływ na komfort i samopoczucie osób przebywających w budynkach − mówi Szymon Piróg, kierownik Biura Doradztwa Technicznego w Pilkington Polska. - Mając to na uwadze architekci zaprojektowali przeszklenia, stosując w nich kombinację trzech szyb o różnych właściwościach, stworzonych na bazie bezbarwnego szkła o wysokiej przejrzystości.

Nowoczesne szklane rozwiązania, zastosowane w budynku biblioteki w Helsinkach, przyczyniają się do spełnienia przez obiekt najwyższych standardów „zrównoważonej” architektury. Potwierdzeniem jest przyznany obiektowi złoty certyfikat LEED − jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień, uzyskiwane w procesie międzynarodowej certyfikacji. Oceniający docenili wysokie standardy w zakresie optymalizacji zużycia energii i najwyższą jakość środowiska wewnętrznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY