REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Biura w chmurach. Oto najwyższe biurowce w Polsce

  • Autor: Propertydesign.pl / Walter Herz
  • 19 wrz 2016 13:05
Biura w chmurach. Oto najwyższe biurowce w Polsce
W Katowicach wciąż najwyższy jest 125 metrowy Altus, choć niedaleko, w sąsiedztwie Spodka ruszyła już budowa kompleksu .KTW, w którym powstaną dwie wieże, w tym jedna 31 piętrowa o wysokości 133 metrów. Na wizualizacji biurowce .KTW - to projekt Medusa Group, fot. TDJ Estate
Biura w chmurach. Oto najwyższe biurowce w Polsce

Sky Tower we Wrocławiu (projekt Studio Architektoniczne Fold s.c.), Andersia Tower w Poznaniu (projekt Ewa i Stanisław Sipińscy) i Red Tower w Łodzi (projekt architekta Jacka Grabowskiego) - eksperci Walter Herz wskazują najwyższe biurowce w poszczególnych polskich miastach.

REKLAMA

W całej Polsce rosną imponujące obiekty, ale w tym aspekcie rynek światowy wciąż jest dla nas niedoścignionym wzorem. Szczególnie, jeśli zestawimy osiągnięcia krajowe z projektami realizowanymi w rejonie Bliskiego Wschodu. W mieście Dżudda Saudyjczycy budują obecnie kilometrową wieżę Jeddah Tower, która po ukończeniu w 2020 roku będzie najwyższym budynkiem na świecie. Gigant będzie wyższy o niemal 200 metrów najwyższego, światowego drapacza chmur, 163 piętrowej wieży Burdż Chalifa o wysokości 828 metrów, stojącej w Dubaju.

Pierwotnie kolos miał mieć aż 1,6 kilometra wysokości, ale zweryfikowano plany ze względu na uwarunkowania terenu. Wokół 200 kondygnacyjnej Jeddah Tower będzie rozciągała się dzielnica-miasto o powierzchni 5 km kwadratowych o biznesowo-willowym charakterze, której koszt zabudowy ma być kilkukrotnie wyższy niż wydatki na budowę samej wieży. Wysokościowiec będzie budynkiem mieszkalnym, w którym znajdą się również sklepy, centra rozrywkowe, restauracje, szpital i rzecz jasna okazały taras widokowy.

Najwyższym budynkiem biurowym na świecie jest zaś nowojorski 1 World Trade Center o wysokości 541 metrów, który powstał w miejscu zburzonych wież WTC. W modernistycznym budynku, projektu Daniela Libeskinda dostępne jest ponad 240 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Obiektowi będą towarzyszyć dwie kolejne wieże, które są w trakcie realizacji.    

W Polsce jak dotąd wciąż najwyższym budynkiem jest zbudowany w 1955 roku warszawski Pałac Kultury i Nauki. 42 kondygnacyjny dar naszych wschodnich sąsiadów wiedzie prym, dzięki 237 metrom wysokości. Najwyższym budynkiem stricte biurowym jest z kolei oddana w tym roku do użytku wieża Warsaw Spire o wysokości całkowitej 220 metrów. Miejsce na najwyższym stopniu podium jest już jednak zagrożone, ponieważ zatwierdzony plan zagospodarowania przestrzennego dla okolic dworca centralnego w Warszawie przewiduje budowę w tym rejonie ponad 300 metrowej wieży, która w tej chwili jest w fazie projektowej. 

We Wrocławiu najwyższa jest 212 metrowa Sky Tower. Budynek o charakterze biurowo-handlowym z luksusowymi apartamentami usytuowany jest na działce o powierzchni 2,7 ha w centrum miasta, w kwadracie ulic Powstańców Śląskich, Gwiaździstej, Wielkiej i Szczęśliwej. Sky Tower składa się z trzech elementów, w podstawie mieści się galeria handlowa, do której przylegają dwa budynki mieszkalno-biurowe. Całkowita powierzchnia obiektu wynosi ok. 171 tys. mkw. Wieża z charakterystycznym żaglem, przyglądająca się miastu z góry, jest najwyższym budynkiem w Polsce, jeśli chodzi o wysokość do dachu. A znajdujący się na 49 piętrze najwyższy w kraju punkt widokowy stanowi atrakcję turystyczną Wrocławia. Oddany w 2013 roku wysokościowiec jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie budynków w Polsce.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY