REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Biuro oparte na aktywności to podstawa

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 31 maj 2016 10:05
Biuro oparte na aktywności to podstawa
fot. Martela
Biuro oparte na aktywności to podstawa
Biuro oparte na aktywności to podstawa
Biuro oparte na aktywności to podstawa
Biuro oparte na aktywności to podstawa

Biuro zorientowane na człowieka i oparte na jego aktywności - tak powinno się projektować nowoczesną przestrzeń biurową. Firma Martela udowadnia to na przykładzie własnej siedziby.

REKLAMA

Zmiany w kulturze pracy są wyzwaniem dla każdej organizacji zarówno w sektorze prywatnym, publicznym, jak i innych sektorach gospodarki. Od pracowników oczekuje się współpracy, inicjatywy,  innowacyjności, odpowiedzialności i nieustannego podnoszenia wiedzy. Ten nowy rodzaj kultury pracy wymaga przede wszystkim motywacyjnego zarządzania zmianą - uważa Matti Rantaniemi, dyrektor zarządzający Martela Corporation.

Rantaniemi zauważa, że według badań przeprowadzonych przez fińskie organizacje Ilmarinen i Evalua International koszty złego zarządzania sięgają milionów euro. Media wskazały również na problemy  z przywództwem jako powód słabej konkurencyjności w Finlandii. - Powinniśmy raczej poszukiwać rozwiązań niż wskazywać błędy. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie środowiska pracy jako narzędzia zarządzania - uważa dyrektor zarządzający, Martela Corporation.

Analizując środowisko pracy należy wziąć pod uwagę wieloaspektowy charakter nowoczesnej pracy specjalistów oraz specyficzne potrzeby organizacji i ich pracowników. Jak zauważa Rantaniemi, każde produktywne miejsce pracy stanowi unikatową całość.

- W rzeczywistości organizacja wielu biur wciąż opiera się na koncepcji przemysłowej linii produkcyjnej. Oznacza to, że oczekuje się od pracowników, aby stawili się do pracy i wykonywali te same zadania każdego dnia, a jednocześnie zachowali zdrowie. Biura zorganizowane na planie otwartym stały się bardziej powszechne, ale faktycznie nie zmieniło się nic poza strukturą kosztów. Biura na planie otwartym mogą pomieścić więcej pracowników niż tradycyjne biura, ale cierpi na tym wydajność, ponieważ nie są zorientowane na człowieka - przekonuje Rantaniemi.

Wyniki mówią same za siebie

Martela przekształciła swoją siedzibę w 2014 roku. Wyniki transformacji na biuro oparte na aktywności były imponujące.

- W rok po przekształceniu, 64 proc. pracowników uważało że atmosfera w miejscu pracy uległa poprawie, 57 proc. wskazało na lepszy przepływ informacji, 72 proc. stwierdziło, że są w stanie pracować wydajniej niż wcześniej, a 68 proc. powiedziało, że ich samopoczucie w pracy uległo poprawie. Oprócz przekształcenia środowiska pracy, zmieniliśmy także strukturę kosztów. Udało się także poprawić wydajność i zaoferować naszym klientom kompleksowe usługi. W wyniku głęboko idących zmian, wynik za 2015 był wyraźnie pozytywny, co w efekcie spowodowało znaczny wzrost cen akcji Martela – wskazuje dyrektor zarządzający, Martela Corporation.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY