REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Biuro roku 2014 a 2015. Trendy i zmiany

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 sty 2015 13:05
Biuro roku 2014 a 2015. Trendy i zmiany
fot. Mikomax

Najważniejsze trendy 2014 roku kształtujące przestrzeń biurową  to pożegnanie z własnym biurkiem, ergonomiczna praca w pozycji stojącej, postawienie na prywatność i komfort użytkownika. A co nas czeka w roku 2015?

REKLAMA

Jednak najważniejszą tendencją, która będzie wpływać na kształt biur także w ciągu kolejnych 12 miesięcy, jest zmiana w postrzeganiu znaczenia odpowiedniej przestrzeni biurowej. Coraz więcej organizacji dostrzega wpływ właściwie urządzonego biura na sposób funkcjonowania firmy i efektywność pracy, a zapotrzebowanie na konsulting w tym zakresie rośnie. W konsekwencji firmy dostarczające rozwiązania biurowe stają się dziś nie tyle dostawcami produktów, co kompleksowych usług zarządzania zmianą.

Pracownik wewnętrznie mobilny

Odejście od przypisanych poszczególnym pracownikom stanowisk pracy na rzecz stref dopasowanych do różnych form aktywności to model, który na świecie wdraża coraz więcej wiodących marek. Jednym z ostatnich przykładów jest decyzja firmy Lego, która postawiła na to rozwiązanie w swojej nowej londyńskiej siedzibie. W 2014 roku ten trend zadomowił się także w Polsce, gdzie zaadoptowały go wiodące marki, czego ilustracją jest m.in. nowa siedziba Skanska Property Poland w Warszawie.

- Założeniem takiego modelu, nazywanego shared deskingiem lub address-free office, jest optymalizacja miejsca pracy poprzez odejście od przypisanych na stałe biurek. W zamian za to powstają strefy dostosowane do różnego rodzaju aktywności i potrzeb konkretnego zespołu – strefy pracy cichej, miejsca do rozmów telefonicznych czy pracy zespołowej. Pracownicy codziennie wybierają takie stanowisko, które najlepiej odpowiada ich potrzebom i zaplanowanym aktywnościom. Przemieszczanie się pomiędzy różnymi stanowiskami pracy naturalnie sprzyja też redukcji obiegu papierowych dokumentów na rzecz wersji cyfrowych, co z kolei przekłada się na bardziej efektywne kosztowo, zielone biuro.  - mówi Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor Marki i Członek Zarządu Mikomax Smart Office.

Rozwiązania typu address-free offices stają się coraz popularniejsze dzięki temu, że jak pokazuje praktyka, pożegnanie z własnym biurkiem pozwala poprawić efektywność pracy. Lepsze dopasowanie takiego biura do zróżnicowanych potrzeb użytkownika pozytywnie wpływa na atmosferę w zespole.

Stand up!

Wielu osób nadal wiąże ergonomię przede wszystkim z wygodnym krzesłem, tymczasem naukowcy badający wpływ siedzącego trybu życia na zdrowie określają siedzenie mianem „nowego palenia”. Wielogodzinne pozostawanie w pozycji siedzącej nie tylko obniżą produktywność, ale przede wszystkim negatywnie wpływa na zdrowie. Z opublikowanych w 2014 r. badań wynika, że długie siedzenie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i nowotworów.[1] Inne badania pokazują, że na dyskomfort fizyczny w biurze skarży się 70 proc. pracowników. Dlatego rozwiązania biurowe sprzyjające zdrowiu to takie, które pozwalają na zmianę pozycji z siedzącej na stojącą, takie jak biurka wyposażone w funkcję regulacji wysokości blatu.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY