REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Biuro super high-tech - co to naprawdę oznacza?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 19 kwi 2016 12:36
Biuro super high-tech - co to naprawdę oznacza?
fot. Fotolia

Jak wyliczyli naukowcy pracujący w Google, Peter Norvig i Udi Manber, wyświetlenie wyników wyszukiwania dla jednego hasła wpisanego do Google wymaga tej samej mocy obliczeniowej, co cały 11-letni program Apollo. Posiadając taką wiedzę, ciężko wyobrazić sobie świat za kolejne 50 lat. Zmiany te z pewnością wpłyną zarówno na nasze życie prywatne, jak i zawodowe.

REKLAMA

Życie codzienne w trybie online

Zdaniem The International Data Corporation (IDC) w 2016 roku liczba osób korzystających z Internetu za pomocą urządzeń mobilnych przekroczy 2 miliardy. Stanowi to 62,5 proc. wszystkich użytkowników sieci (3,2 miliarda osób) i 27 proc. całej populacji (7,3 miliarda osób). Jeżeli projekt Loon firmy Google, zakładający udostępnienie Internetu przy pomocy balonów, umieszczonych w stratosferze, powiedzie się, to liczba ta powiększy się o kolejne miliony użytkowników mających nieograniczony dostęp do sieci.

Praca bez udziału człowieka?

- To, jak mocno nowinki technologiczne oddziałują na nasz sposób pracy i narzędzia w niej wykorzystywane świetnie obrazuje timelaps „The Evolution of the Desk”, autorstwa Harvard Innovation Lab, gdzie kolejne przedmioty zastępowane są przez aplikacje. Film kończy się na roku 2014, jednak już teraz, patrząc z dwuletniej perspektywy na zmiany zachodzące w miejscach pracy, to dopiero początek technologicznej rewolucji – mówi Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. Marketingu i Handlu, członek zarządu Mikomax Smart Office.

Obecnie służbowy netbook czy smartfon są na porządku dziennym, ponieważ posiada go już niemal co drugi pracownik. Dzięki temu praca zyskuje na elastyczności, umożliwiając działania osób pracujących zdalnie nad wspólnym projektem.

Jesteśmy świadkami technologicznej rewolucji: samochody bez kierowcy, będące niekwestionowanym hitem największych targów elektronicznych w USA CES 2015, samoloty bezzałogowe, nad którymi testy rozpoczęły się już w 2012 roku, zdalnie sterowane sondy, mogące przez bardzo długi czas badać tereny niedostępne dla człowieka, jak kosmos czy dno Rowu Mariańskiego. Podczas tegorocznego Światowego Forum Gospodarczego w Davos zaprezentowany został robot-sprzedawca. Czy oznacza to, że maszyny całkowicie nas zastąpią? Dla przykładu, agencja prasowa Associated Press (AP), która dzięki wdrożeniu systemu automatyzacji przygotowywania sprawozdań finansowych, rozszerzyła zasięg i skalę swoich działań, jednocześnie pozwalając pracownikom redakcji na skoncentrowanie się stricte na dziennikarstwie.

Biura przyszłości: realne vs. wirtualne

- Rozwój technologii to zarówno ogromne możliwości, jak i wyzwania. Rozwijając zaplecze technologiczne naszych firm nie możemy pominąć czynnika ludzkiego, ponieważ to wzajemna komunikacja i wymiana myśli jest podstawą rozwoju. Praca staje się bardziej dynamiczna i wielozadaniowa, dlatego biuro musi być elastyczne. Wykorzystanie mobilnych ścianek działowych czy systemów typu #Hush lub Chillout, które tworzą ministrefy pozwalają na szybkie przearanżowanie przestrzeni w zależności od działania: pracy indywidualnej, wideokonferencji czy przeprowadzenia burzy mózgów – komentuje Zuzanna Mikołajczyk, Mikomax Smart Office. – Patrząc na takie projekty jak The Emperor Workstation czy Rizki Tarisa's Go Workstation nie trudno zauważyć, że koncepty, które uważaliśmy za odległą przyszłość już dzisiaj stają się rzeczywistością.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY