REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Biuro w nowym świetle. Efektowne i ekonomiczne oświetlenie strefy pracy biurowej

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 lip 2016 14:12
fot. Fotolia

Koszt użytkowania oświetlenia w biurowcach czy pomieszczeniach administracyjnych stanowi czasem aż 40 proc. kosztów eksploatacyjnych. Jego wybór nie jest sprawą prostą - wymagane normy i parametry, różne zadania oświetlenia wynikające z funkcji danych pomieszczeń - inne dla strefy pracy biurowej, recepcji, ciągów komunikacyjnych czy sal konferencyjnych, oczekiwania pracowników i partnerów biznesowych, to stanowi nielada wyzwanie.

REKLAMA

Na wagę problemu wskazują uwarunkowania prawne - rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, rozporządzenie MPiPS z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe czy zapisy Polskich Norm (np. z normy PN-EN 12464-1:2004: Światło i oświetlenie). Szczegółowe wytyczne chronią pracownika i zapewniają komfortowe środowisko pracy. Ludzki mózg z łatwością odbiera niekorzystne, zewnętrzne bodźce – również te niezauważalne dla ludzkiego oka np. mrugające światło fluorescencyjne - negatywnie wpływające na poziom koncentracji i skupienia. W niewłaściwie oświetlonym pomieszczeniu wzrok męczy się szybciej, a pracownik zmuszony jest do pracy w nienaturalnej, wymuszonej pozycji, co niekorzystnie wpływa na jakość i wydajność pracy oraz jego zdrowie.

Oświetlenie w służbie komfortu pracy...

Wykonywanie większości prac biurowych ułatwiają komputery. Jednak wymogi pracy z ekranem monitora dodatkowo podnoszą wymagania stawiane systemom oświetleniowym. W strefie pracy biurowej istotna jest nie tylko ilość światła, ale i jego jakość: współczynnik oddawania barw, brak olśnień i kontrastów, barwa, równomierność. Dlatego projektanci i inwestorzy, stawiający systemom oświetleniowym coraz wyższe wymagania, chętnie sięgają po technologię LED. Zgodnie z normą PN-EN 12464-1:2004: Światło i oświetlenie, praca przy monitorach komputerów wymaga oświetlenia blatu biurka na poziomie 500 luksów, a przy kreśleniu technicznym – 750 luksów. Zastosowanie odpowiedniego systemu oświetlenia LED w strefie pracy biurowej bez trudu pozwoli na spełnienie tej normy. – Równomierne, rozproszone światło redukujące nadmierne kontrasty uzyskamy, stosując oświetlenie pośrednie, odbite od powierzchni sufitu lub ścian – podpowiada Mateusz Strzałkowski, ekspert firmy GTV. – Przy bardziej wymagających czy technicznych czynnościach warto pomyśleć o dodatkowym doświetleniu blatu poprzez zastosowanie lampek biurkowych. Tym bardziej, że możliwość swobodnego wyboru poziomu oświetlenia sprawia, że pracownicy postrzegają swoje środowisko pracy jako bardziej przyjazne i komfortowe – dodaje. Monitory komputerowe powinny być ustawione tak, by na ekranach nie powstawały odblaski (obrazy opraw oświetleniowych). Światło nie powinno również migotać, a jasna i matowa powierzchnia mebli w pomieszczeniu pozwoli zredukować odblaski i olśnienia . Dopuszczalny w normie wskaźnik olśnienia UGRL to 19.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY