REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Biurowce butikowe mają potencjał

  • Autor: propertynews.pl
  • 04 lis 2015 16:22
Biurowce butikowe mają potencjał
Kamienica Raczyńskiego, Plac Malachowskiego, Widok z Placu Małachowskiego
Biurowce butikowe mają potencjał
Biurowce butikowe mają potencjał
Biurowce butikowe mają potencjał
Biurowce butikowe mają potencjał
Biurowce butikowe mają potencjał
Biurowce butikowe mają potencjał

Niewielka powierzchnia, wysoki standard i indywidualny wystrój wykonany przez znanych projektantów wnętrz - to, według ekspertów, cechy charakterystyczne polskich biurowców butikowych.

REKLAMA

Knight Frank zidentyfikował obecnie około 30 budynków biurowych w Warszawie, które oferują bardzo wysoki standard wykończenia, a jednocześnie są kameralnymi obiektami w większości o powierzchni nieprzekraczającej 6 tys. mkw.

Biurowce butikowe to pojęcie, które nie ma ugruntowanej definicji na polskim rynku biurowym i różne podmioty zaliczają różne obiekty do tej kategorii. - Określenie biurowiec butikowy zostało zapożyczone od hoteli butikowych, którymi określa się hotele o wysokim standardzie, zaspokajające zazwyczaj luksusowe i wyrafinowane potrzeby - wyjaśnia Magdalena Czempińska, dyrektor w Dziale Badań Rynku, Knight Frank. - Zazwyczaj są zlokalizowane w centrach miast, nierzadko w historycznych zabytkowych budowlach, często posiadają indywidualny wystrój, czasem wykonany przez znanych projektantów wnętrz.

Przenosząc tę definicję niemal dosłownie na obiekty biurowe, Knight Frank zidentyfikował obecnie około 30 budynków biurowych w Warszawie (prawie 117 tys. mkw.), które oferują bardzo wysoki standard wykończenia a jednocześnie są kameralnymi obiektami w większości o powierzchni nieprzekraczającej 6 tys. mkw. (nieliczne wyjątki to obiekty o powierzchni 10 tys.-12 tys. mkw.).

- W odróżnieniu od przedstawionej definicji, zidentyfikowane budynki w Warszawie są zarówno zmodernizowanymi zabytkowymi kamienicami, jak i nowoczesnymi budynkami budowanymi od podstaw - mówi Magdalena Czempińska.

Z uwagi na niewielką liczbę takich biurowców, trudno wskazać jednoznacznie grupę deweloperów, którzy specjalizują się w tego rodzaju inwestycjach. Podmiotami, które w Warszawie zrealizowały więcej niż jeden projekt są: Hochtief Development Poland (Mazowiecka 2/4, Plac Małachowskiego), Kulczyk Silverstein Properties (Ufficio Primo i realizowany Ethos) oraz LHI (Chmielna 25 i Nowy Dom Jabłkowskich), jednak nie można ich określić mianem podmiotów specjalizujące się tylko w takim budownictwie.

Oprócz powyższych 30 budynków, zidentyfikowano kolejne cztery projekty w budowie (18 tys. mkw.) oraz trzy inwestycje na etapie planowania z pozwoleniami na budowę (19 tys. mkw.), które będą mogły być określone jako biurowce butikowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY