REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Blisko 140 projektów do realizacji w Katowicach. Wszystko w ramach budżetu obywatelskiego

  • Autor: PAP
  • 29 wrz 2017 14:04
Katowice fot. shutterstock

Blisko 140 projektów za 24,5 mln zł wybrali do realizacji mieszkańcy Katowic w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Najwięcej głosów uzyskał projekt budowy sztucznego lodowiska w dzielnicy Murcki, który poparło prawie 14,5 tys. osób.

REKLAMA

W piątek katowicki urząd miasta podsumował czwartą edycję budżetu obywatelskiego, która jest rekordowa zarówno pod względem ilości zgłoszonych projektów (zaproponowano 315 projektów lokalnych i 35 ogólnomiejskich), jak i kwoty przeznaczonej na ich realizację. Rekordowa była też frekwencja w głosowaniu - uczestniczyło w nim prawie 33,2 tys. osób, ponad 10 proc. więcej niż przed rokiem. Wybrano 131 projektów lokalnych, realizowanych w poszczególnych dzielnicach, oraz osiem ogólnomiejskich.

Samorządowcy podkreślają, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca, pula budżetu obywatelskiego w Katowicach jest największa w Polsce wśród miast wojewódzkich. W stolicy Górnego Śląska mieszka ok. 300 tys. osób. Frekwencja w głosowaniu nad budżetem obywatelskim wyniosła 13,6 proc. i była zauważalnie wyższa niż w poprzednich latach. Wśród głosujących dominowały kobiety.

"Cieszy mnie zwiększające się zaangażowanie katowiczan. Zrealizowaliśmy do tej pory ponad 250 projektów w ramach poprzednich trzech edycji budżetu obywatelskiego, dzięki czemu mieszkańcy wiedzą, że głosowanie ma sens i pozwala im realnie zmieniać dzielnice naszego miasta" - skomentował w piątek prezydent Katowic Marcin Krupa.

Wśród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów uzyskał projekt budowy sztucznego lodowiska w dzielnicy Murcki, za 1,5 mln zł. Drugie miejsce zajął wart 900 tys. zł projekt zakupu średniej wielkości samochodu ratowniczego dla ochotniczej straży pożarnej w dzielnicy Szopienice, który zebrał prawie 8 tys. głosów. Trzecie miejsce przypadło wartemu 42 tys. zł projektowi polegającemu na budowie sieci domków dla wolnożyjących kotów w dzielnicach Katowic - to przedsięwzięcie poparło ponad 6,3 tys. osób. W ramach budżetu obywatelskiego wsparcie otrzymają też m.in. dzienne domy pomocy społecznej oraz powstaną nowe place zabaw.

Wśród projektów lokalnych, czyli takich, na które mogli głosować wyłącznie mieszkańcy danej dzielnicy, największe poparcie otrzymał projekt stworzenia miejsca wypoczynkowego i rekreacyjnego dla dzieci i dorosłych na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach, wraz z remontem pobliskiego parkingu i drogi.

Mieszkańcy zdecydowali także o realizacji 11 nowych stacji wypożyczalni rowerów w siedmiu dzielnicach Katowic. "Sieć stacji rowerowych to był prawdziwy strzał w dziesiątkę. Cieszę się, że katowiczanie mają w tym duży udział. O popularności rowerów najlepiej świadczą liczby - tylko w tym sezonie katowiczanie wypożyczali je ponad 100 tys. razy" - powiedział prezydent miasta. Nowe stacje powstaną w Śródmieściu, na Osiedlu Witosa oraz w dzielnicach: Brynów, Bogucice, Janów-Nikiszowiec, Kostuchna i Podlesie.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY