REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bliżej ludzi. Instalacje artystyczne wkraczają na warszawskie osiedla

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 02 mar 2017 11:52
Bliżej ludzi. Instalacje artystyczne wkraczają na warszawskie osiedla
fot. mat. prasowe

Architekturę warszawskiego osiedla Cybernetyki 17 dopełnią elementy plastyczne. Na placu powitalnym zlokalizowanym w następnych etapach przy ulicy Cybernetyki stanie instalacja artystyczna zaprojektowana przez parę artystów młodego pokolenia. Jej tytuł to „Liczydło” (jap. Soroban). Miejsce to zaoferuje ogólnodostępną przestrzeń do spotkań i odpoczynku – tworząc oś widokową zapraszającą do środka.

REKLAMA

Soroban/Liczydło autorstwa Jana Mioduszewskiego i Marty Paulat to nawiązanie do dwóch ważnych dla współczesnej cybernetyki koncepcji: tytułowego liczydła (soroban w języku japońskim znaczy liczydło) oraz kodu ASCII – podstawowego formatu zapisu języka w kodzie zrozumiałym dla komputerów.

Punktem wyjścia była taśma perforowana, która służyła jako sposób wprowadzania informacji do komputerów z czasów kiedy wytyczana była ulica Cybernetyki. Długie papierowe wstęgi, były dziurkowane w odpowiednich miejscach co przekładało się na kod binarny.

W pracy Soroban/Liczydło artyści, chcą uzyskać efekt dziurkowania przestrzeni zarówno przy użyciu świetlistych kul białych, jak i matowych kul czarnych. Przestrzenna forma będzie „perforować” przestrzeń placu i zwracać na siebie uwagę.

Praca Soroban/Liczydło, ma tę cechę, że jest łatwo rozpoznawalnym i identyfikowalnym obiektem, czyniąc z placu przy ul. Cybernetyki 17 najbardziej rozpoznawalny punkt w okolicy ubogiej w małą architekturę czy też pomniki.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY